Nem súlyos a járványhelyzet Magyarországon
Sokan kapják el a koronavírus aktuális variánsát, de az rendszerint nem okoz súlyos tüneteket, ezért igazából tesztelni sem érdemes rá.
A múlt héten 172 ezren fordultak orvoshoz akut légúti fertőzés tüneteivel, 15 százalékkal kevesebben, mint egy héttel korábban. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ főosztályvezetője szerint ez illeszkedik a sokéves trendbe – írja az Euronews.
„Amikor a nyárról visszatértek az emberek, szabadságról, amikor elindul az iskola, akkor találkoznak sok emberrel, belekerülnek egy közösségbe, ahol terjednek a vírusok, egyéb kórokozók, megbetegszenek, orvoshoz fordulnak, utána viszont a legtöbb egészséges fiatal szervezete hozzászokik legalábbis a vírusok, kórokozók egy részéhez" – mondta dr. Dánielisz Ágnes, aki a járványügyi és infekciókontroll főosztályt vezeti, és aki szerint jelenleg nincs szükség arra, hogy az egészséges emberek maszkot hordjanak a közösségi terekben. Az viszont fontos, hogy aki megbetegedett, az maradjon otthon. Ezzel tehetünk a legtöbbet azért, hogy a környezetünket ne fertőzzük. Tünetek esetén orvosilag már nem indokolt tesztelnünk magukat a koronavírusra, a kórokozó által okozott betegség ugyanis hasonló lefolyású, mint a többi, ősszel terjedő vírus esetében – teszi hozzá a szakértő.
Dr. Dánielisz Ágnes elmondása szerint a mostani 172 ezer páciensből csak nagyjából 17 ezren influenzások, és ez is beleillik a trendekbe, az influenza ugyanis jellemzően télen, a többi vírus pedig ősszel szokott járványt okozni. Ezek között most ott van a koronavírus is, így összességében több ember küzd felsőlégúti megbetegedésekkel, mint a 2020-ban indult világjárvány előtti időszak őszein, a helyzet azonban jelenleg nem tekinthető súlyosnak.