Felcsuti Péter: Orbán és Trump viszonyának nincs megfogható gazdasági előnye
Annak, hogy ki az Egyesült Államok elnöke, mindig van hatása arra, hogy mi történik Magyarországon vagy milyenek lesznek a pozíciói vagy mozgástere a világban – mondta a KlikkTV Mélyvíz című műsorában Felcsuti Péter, aki összefoglalta az amerikai gazdaság Magyarországra gyakorolt hatását. Hozzátette, ebben az értelemben nem kell lebecsülni Orbán Viktor és a megválasztott amerikai elnök viszonyát, de vannak a kőkemény tények.
Magyarország külgazdaságának 80 százaléka az Európai Unióval bonyolódik és nem az Egyesült Államokkal, de minden, amit az amerikai elnök az Európai Unióval tervez, azok nem barátságos dolgok, azok sújtják a magyar gazdaságot is, mert ha Trump védővámokat vezet be, erre válaszul az unió is ezt fogja tenni, és ezt a gazdasági együttműködés megsínyli. Alapértelmezésben a Trump-féle tervek és retorika nagyon rossz hatással lesznek a magyar gazdaság kilátásaira – fogalmazott a Magyar Bankszövetség korábbi elnöke.
Felcsuti Péter szerint a gazdasági semlegesség alatt a magyar miniszterelnök masszívan Ázsiát és ezen belül elsősorban Kínát érti, és ha valamire számíthat, az az, hogy az Egyesült Államok kőkeményen ráteszi a kezét azok nyakára, akik esetleg eltérnének a Kína-politikájától, amely – és ebben nincs különbség a demokratákkal - egy szembeálló, konfrontatív politika. „Be kell állni a sorba, mert az Egyesült Államok egyes számú veszélyforrásnak tekinti Kínát.” A közgazdász csak Trump mosolydiplomáciájának tartja, hogy meghívja a kínai elnököt a beiktatására, és azt is, hogy elmegy Párizsba.
A magyar gazdaság bajai belső természetűek, ezt Amerika nem tudja megoldani
Trump nem tud növekedést adni, inflációt csökkenteni, a költségvetés hiányát, vagy az adósságot csökkenteni, ezt a magyar gazdaságnak magának kell kiizzadnia – mondta Felcsuti Péter, aki szerint kommunikációs és politikai szempontból megvan a maga jelentősége Orbán és Trump viszonyának, de megfogható gazdasági előnye nincs.
Egy nagyon alacsony bázisról elképzelhető két és fél, három százalékos növekedés, ezt az OECD, az IMF és az Európai Bizottság elemzői is így látják, de ez messze van a 3 és 6 százalék közöttitől. Valószínűleg javulni fog a költségvetés hiánya, de ez nem jelenti azt, hogy minden gondunk megoldódna – mutatott rá a közgazdász.
A nagy kérdés a forint árfolyama, de semmi nem igazolja, hogy 2025-ben erősödne
Varga Mihály feladata már nem a gazdaság lesz, hanem jegybankelnökként a forint értékének megőrzése, és már most hirtelen kiderült, hogy jó lenne, ha eurónk lenne – emlékeztetett Felcsuti Péter. „Varga ezt korábban ki nem ejtette a száján, most már jegybankelnökként kijelentette, hogy jó lenne a feltételeket teljesíteni. Bármit csinál azonban, amivel támogatja a kormány politikáját, ha elszáll a forint, akkor a saját sírját ássa.”
A KlikkTV műsorát itt nézhetik meg: