Megadás előtt áll az UNWRA – nem marad ENSZ-segélyszervezet Gázában és Ciszjordániában?

HírKlikk 2025. január 4. 08:20 2025. jan. 4. 08:20

A Hamász októberi vérengzése óta a palesztinok segélyezésére alapított ENSZ szervezet folyamatos nyomás alá került, mivel több tagja igazoltan részt vett a terrortámadásban, és nem volt képes megvédeni a segélyszállítmányokat a fosztogatásoktól.

A The New York Times által megszellőztetett kivonulási döntés főként azért lenne meglepő, mert a kivonulás nem csak a legnagyobb ínséget elszenvedő Gázára, de a Palesztin Hatóság igazgatása alatt álló ciszjordániai területekre is kiterjedne, ahol 5,5 millió palesztinai arab él, és megélhetésük fontos része a nemzetközi támogatás – írja az Euronews.

A váratlan határozatot ENSZ-tisztviselők szivárogtatták ki az amerikai lapnak.

Izrael területén és a megszállt „nyugati-parti' körzetekben a jeruzsálemi kormány már korábban betiltotta, illetve felfüggesztett a szervezet működését, azzal vádolva az UNWRA-t, hogy kooperál a terroristákkal, és antiszemita tananyagokat engedélyez az arab kisgyerekek oktatásában.

Az UNWRA ellen nem csak Izrael, hanem az Egyesült Államok és több uniós kormány is hozott szankciós intézkedéseket, eltérő mértékben és időtartamban.

Az ENSZ szakemberei megerősítették azt is, hogy Donald Trump megválasztása óta reálisan tartanak attól a fenyegetéstől, amit az új elnök intézett nem csak a Hamász, hanem az ENSZ címére is, és ez  felgyorsíthatja a feladási folyamatot. Ugyanakkor senki nem tud válasszal szolgálni arra, hogy a hirtelen támadt ellátási vákuumot hogyan és mikorra lehet úgy kitölteni, hogy az megfeleljen az új washingtoni követeléseknek, egyben alkalmas legyen a civil szükségletek szolgálatára is.

Az UNWRA kapitulálása még nem kimondott tény, de nagyon valószínű

ENSZ-tisztviselők azt mondják, hogy már készülnek az UNRWA műveleteinek leállítására mind Gázában, mind a megszállt területeken. Ha az izraeli hatóságok betartatják az új korlátozó törvényeket, semmilyen más csoport nem lesz képes az UNRWA helyére lépni, és Gázában döntő fontosságú humanitárius műveletei leállnak abban a periódusban, amikor a megfigyelők szerint éhínség fenyegeti az exklávé egyes területeit.

A szervezet áttelepítése más környező államba (Egyiptom, Jordánia, Szíria, Libanon) – gyakorlatilag elképzelhetetlen és működésképtelen, noha ezeken a területeken is élnek palesztinai arab menekültek.

Az 1949-ben megalapított különleges ENSZ-ügynökség feladata az első arab-izraeli háború után hontalanul maradt palesztinai arabok megsegítése volt. 1952-ben az izraeli kormány részben átvette az ellátás felelősségét azokon a területeken, ahol a világszervezet egy új arab állam létrejöttét rendelte el, de annak megalapítása elmaradt.

Fejlődése során a segélycsoport mintegy 30 ezer helyi lakost alkalmazott, és működésében csak csekély számban vettek részt amerikai vagy európai szakemberek. Az izraeli elemzők szerint ennek eredménye, hogy az UNWRA-ba nagy számmal tódultak be ellenőrizetlen és kétes célú személyek, akik gyakorlatilag teljesen átvették az irányítást a nemzetközi erőforrások elosztása és felhasználása felett.

A gázai háború kitörése óta rendszeresek voltak azok a jelentések, amelyek szerint a világszervezet helyi alkalmazottai is részt vettek a terrortámadásban, majd később szisztematikusan akadályozták a segélyszállítmányok eljuttatását a rászorulóknak.

Voltak jelentések arról, hogy a Hamász fegyveresei lefoglalták az UNWRA élelmiszer- és üzemanyagdepóit, illetve erőszakkal térítettek el transzportokat a saját javukra. Ennek során gázai civil lakosokra is tüzet nyitottak, és közülük többet meg is öltek.

A tavaly márciusban kihirdetett amerikai törvénycsomag arra szólította fel, sőt kényszerítette az ENSZ-t és más nemzetközi szervezeteket, hogy tegyenek jelentést az Izrael-ellenes elfogultság és az antiszemitizmus elleni erőfeszítéseikről, valamint vizsgálják át személyzetük kapcsolatait a terrorszervezetekkel. A követelések fő célpontja az ENSZ palesztin menekülteket segélyező szervezete, az UNRWA volt, de a vita során az ENSZ-től független, más ügynökségek is szóba kerültek, például a Nemzetközi Vöröskereszt. 

Israel Katz (akkori) izraeli külügyminiszter üdvözölte a törvényt, amelyet országa politikájának elismeréseként értékelt. Egyben megismételte a jeruzsálemi álláspontot, hogy az UNRWA nem lehet a megoldás részese, mert ő maga a probléma, mint 'a Hamász karja'. Megjegyzendő, hogy Izrael magát az ENSZ-szervezetet is terroristának tekinti.

Izrael bírálta az ENSZ főtitkárát is, aki rafahi határlátogatásán nem hangsúlyozta a Hamász terrorcselekményeit, vagy a még mindig fogságban lévő túszok kérdését. (António Guterres szemléjével egy időben egy újabb izraeli túszt kínoztak halálra a terroristák.)

Várhatóan az új amerikai kormányzat ennél még keményebb döntéseket fog hozni, amire nem csak Donald Trump, de JD Vance megválasztott alelnök és Marco Rubio leendő külügyminiszter is már többször utalt.

Az UNWRA költségvetése hullámzó és gyakran bizonytalan volt, a legutóbbi hitelesnek tekinthető adat szerint 806 millió dollárt tett ki.

A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2023. dec. 28.-i adása itt nézhető meg:

Forrás: Euronews


Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom