Nem volt előzmény nélküli az energiaárak 2022-es berobbanása

HírKlikk 2023. január 2. 17:00 2023. jan. 2. 17:00

Az Orbán-kormány viszont pénzt és energiát nem kímélve igyekezett elhitetni, hogy meg fogják védeni a lakosságot az áremelkedéstől, és amíg jön orosz gáz és olaj, addig biztosított a rezsicsökkentés intézménye.

A  szakértők hiába figyelmeztettek már 2022 elején, hogy erre nem lesz fedezet. Emellett arra is felhívták a figyelmet, hogy a gáz és áram árának mindenki számára alacsony szinten tartására fordított összegeket inkább energiatakarékosságra, a pazarló épületállomány felújítására és a zöldenergia terjesztésére kellene inkább fordítani. A kormány azonban még a napelemes fejlesztéseket is megtorpedózta - írja az mfor.hu.

2021 őszén már igen komoly áremelkedés következett be, amelyre persze Oroszország is rájátszott, hiszen a kínálat befolyásolásával még fentebb tornázták az árakat. Ebben a helyzetben kötött a magyar és az orosz kormány, pontosabban az MVM és a Gazprom 15 éves hosszútávú gázszerződést. Akkor Szijjártó Péter arra hivatkozott, hogy a megállapodás hosszú időre olcsó gázt garantál Magyarország számára.

Ezt a hazugságot egyébként maga Orbán Viktor is hónapokon át szajkózta a választások előtt, sőt és a választási kampány egyik fő üzenete is ez volt. A háború előestéjén február elején egyébként Orbán Viktor még személyesen kért további gázszállítást Vlagyimir Putyintól, ami végül Ukrajna megtámadása miatt lekerült a napirendről.

A találkozót követően tartott sajtótájékoztatón az orosz elnök még egy olyan kijelentést is megengedett magának, hogy a piaci árhoz képest ötödáron kapja Magyarország a földgázt. Mint utólag kiderült, a magyar és az orosz politikusoknak egy szava sem volt igaz. Nem, hogy a piaci árnál olcsóbban, hanem a tőzsdei árnál is drágábban kapjuk a földgázt.

A cikk kitér arra is, hogy Szijjártó Péter diadalmasan jelentette be, hogy a Paks 2 atomerőmű megkapta a létesítéshez szükséges engedélyeket, ez a kijelentés ismét csak „nem bontotta ki az igazság minden részletét”. Az engedélyek ugyanis azt nem teszik lehetővé, hogy a műszaki tartalom, vagyis valójában az erőmű megépüljön, csak az épületet engedélyezték. A magyar médiában megjelenő hírek szerint az orosz fél ugyanis 9 év alatt képtelen volt olyan műszaki dokumentációt letenni az asztalra, ami megfelelne a hazai előírásoknak.

 



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom