Némethné Jankovics Györgyi: a kormányzati vezetők egy szavát sem hiszem el
Orbán Viktort nem érdeklik az ajánlások, amelyek nyugdíjas szervezetek felől érkeznek – mondta a KlikkTV Mélyvíz című műsorában Némethné Jankovics Györgyi, a Nyugdíjasok Országos Szövetségének elnöke, aki nemrég az Európai Parlament Idősügyi Tanácsának alelnöke lett. Olyan országokban, ahol szociálisan érzékenyebb vezető van, ott születnek intézkedési tervek ezekhez az uniós ajánlásokhoz – tette hozzá.
„Miután a nyugdíjpolitika nemzeti hatáskörbe tartozik, tulajdonképpen az Európai Parlament mellett azt próbáljuk elérni, hogy szülessenek olyan állásfoglalások, mint korábban a szociális ügyekben. Most azon dolgozunk, hogy az idősek jogaiért és társadalmi részvételéért készüljön olyan európai uniós ajánlás, ami a tagországokra ugyan nem kötelező, de elgondolkodhatnak a nemzetállamok, hogy milyen tennivalójuk van e téren.”
„Szerintem nem természetes dolog, hogy nem veszik figyelembe az uniós ajánlásokat.”
Hozzátette, a cseh miniszterelnökkel már találkozott, de Orbán Viktorral még sosem, ráadásul a magyar kormányfőnek írott leveleikre is inkább Lázár Jánostól érkezett válasz korábban.
„Nem minden a nyugdíj. Nyilván a pénztárca nagyságától sok függ, de ezen kívül még annyi mindent lehetne tenni egy családbarát országban, ahol hajlamosak vagyunk arról beszélni, hogy a család milyen modell. Csak én nagyon ritkán hallom azt a hivatalos politika részéről, hogy ebbe a családba az idős embert, a nagyszülőt is beleértik.”
Ami eddig történt, azt tényleg lehet pénzesőnek nevezni és ennek a nyugdíjasok többsége nagyon örül, mert akár a karácsonyt szebbé teszi, akár a tartozásokat ki tudja egyenlíteni, ez a pénz jól jön – mondta arról, hogy a novemberi időszakban több pénz érkezett az idősekhez.
„Csak van néhány buktató, amiről a nyugdíjas társadalom nem tud, vagy nem veszi észre. Az, hogy ez a pénzeső, ez egyszeri juttatás és ezt akkor kapja, amikor a kormány hajlandó adni. Nyilván vannak jogszabályok erre, de pontosan tudjuk, hogy akár a nyugdíjprémiumra, akár 13. havi nyugdíjra elkülönített költségvetési összeg nem annyi, mint amennyit adnak.”
„Magyarul, amit a költségvetésbe foglalnak, azt úgy lehet formálni, ahogy az éppen aktuális hatalom akarja.”
Amit most kapunk, annak örülhetünk, de egyáltalán nem biztos, hogy ez az akarás megmarad jövőre vagy választások után – tette hozzá Némethné Jankovics Györgyi. Emlékeztetett, ezek az egyszeri juttatások sosem lesznek biztosak, de ezek az összegek később nem fognak hozzájárulni a nyugdíj számításául szolgáló nyugdíjalaphoz.
„A másik probléma, hogy ezeknek a plusz juttatásoknak a forrása számomra nem tiszta. A mai kormány azt mondja, hogy a nyugdíjemelést és a nyugdíjszerű juttatásokat hitelből és egyéb más forrásól nem lehet finanszírozni, kizárólag a gazdaság teljesítőképessége lehet az alapja. Ezzel nincs is baj, csak azt nem tudjuk, hogy ez a pénzeső miből jött, a gazdaság teljesítőképességéből vagy abból a nagy összegű hitelből, amely most megjelent, mert ha ebből van, akkor ennek meglesz a böjtje.”
Nagyon bízom abban, hogy akik nemrég jöttek be a nyugdíjrendszerbe – ahogy nevezik őket a Ratkó-korszak gyermekei –, ez a nagy létszámú populáció, már másképpen látja a világot – mondta a frissen a rendszerbe érkező 1954-ben és környékén születettekről. „Másképpen tájékozódnak, mint a korábbi nyugdíjas generációk, akikre még jobban hat, amit a kormány csinál. Szerintem a Ratkó-korszak nyugdíjasai jobban mögé látnak a dolgoknak.”
Míg korábban nagyjából 90 ezer gyermek született, a Ratkó-korszakban 200-230 ezer volt a születésszám – mutatott rá. A Nyugdíjasok Országos Szövetségének elnöke azt is elmondta, nem szeretne találkozni a mai kormányzati vezetőkkel.
„Ha találkoznék velük és elmondanák, hogyan gondolkodnak, nem hinném el, és azt sem, hogy holnap is így gondolkodnak, mert nem látom az elképzeléseik realitását, az irányát, a tudatosságát, a megfontoltságát, csak a politikai szándékot, ami arról szól, hogy megtartsuk a hatalmat.”