Öngólnak bizonyulhat az izraeli védelmi miniszter leváltása
Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő menesztette védelmi miniszterét, Joav Gallantot. A háborús helyzetben rendkívül kockázatos döntés ellen tüntetéseken tiltakoztak az izraeliek és figyelmeztetett Jichak Hercog államelnök is: „Az ország biztonsága minden más megfontolásnál fontosabb, így a vezetésnek nagy felelőssége van.”
Netanjahu az eddigi külügyminisztert, Israel Katz-ot bízta meg a tárca vezetésével. Neki ugyan nincsenek érdemi katonai tapasztalatai, ugyanakkor Netanjahu hűséges híveként, a kormányzó Likud párt tagjaként egy sor tárcát betöltött már az elmúlt években.
Netanjahu húzása igencsak veszélyes, hiszen Izrael több fronton folytat háborút, a Gázai övezetben a Hamász, Libanonban a Hezbollah ellen és rakétaharcban áll hónapok óta Iránnal is.
Joav Gallant Izrael történetének egyik legtapasztaltabb védelmi minisztere volt, és feltehetően éppen ez állt menesztése mögött. A miniszter ismételten, néha nyilvánosan bírálta a kormányfő hadvezetését, felvetve, hogy nincs megfelelő tájékoztatása a katonai helyzetről. A lépés, amely kiváltotta elbocsátását, az volt, hogy a kormányban résztvevő ultraortodox pártok mindenképpen meg akarták akadályozni ortodox fiatalok behívását katonai szolgálatra. Ezt korábban Gallant javasolta, és a Legfelsőbb Bíróság jóváhagyta. Gallant szerint semmi ok nincs arra, hogy ilyen háborús helyzetben egyesek kivonják magukat az ország védelméből. Álláspontja miatt Netanjahu már szeptemberben el akarta bocsátani, de a Hezbollah elleni hadművelet miatt akkor még nem tette meg.
Bejelentésére a kormányfő aligha véletlenül választotta az amerikai elnökválasztás napját, ezzel ugyanis el tudta terelni a figyelmet a múlt heti botrányról. Kiderült, Netanjahu egy munkatársa a gyanú szerint szigorúan titkos jelentéseket továbbított a nemzetközi médiának, amivel a kormányfő ismét egyszer nagy nyomás alá került. A védelmi miniszter cseréjével a nyomás ugyan nem fog enyhülni, de Netanjahu az ügyet valamivel könnyebben tudja majd kezelni.
Katz ugyan nem tartozik a szélsőjobbhoz, de radikális kijelentéseivel már többször felhívta magára a figyelmet. A tavaly októberi Hamász-támadás után javasolta, hogy teljesen zárják le a víz- és áramszolgáltatást a Gázai övezetben. Januárban „teljes képtelenségnek” nyilvánította, hogy palesztin állam alapításával oldják meg a problémát. Nyáron síkra szállt azért, hogy a Jordánon túli területek polgári lakosságát – szükség esetén katonai műveletekkel – „evakuálják”, ugyanúgy, ahogy ez a Gázai övezetben történt. Emlékezetesen a Nemzetközi Büntetőbíróság még tavasszal letartóztatási parancsot adott ki Netanjahu és védelmi minisztere ellen, mert azok a gyanú szerint háborús és az emberiség elleni bűntetteket követtek el. Más fellépés Katztól aligha várható, sőt a helyzet inkább romolhat.
Sok izraeli felháborodottan reagált Gallant elbocsátására, többek között azért, mert félnek, hogy soha nem szabadulnak ki a Hamász fogságában lévő túszok. A tüntetők szerint a miniszter, aki a kormányban a miniszterelnök egyetlen bírálója volt, az utolsó reményt jelentette a túszok kiszabadítására. A tiltakozók szerint Katznak nem érdeke, hogy a háború mielőbb véget érjen.
Gallant leváltása után arról beszélt a tv-ben, hogy három kérdésben került ellentétbe a kormányfővel: az ortodox fiatalok kötelező sorozása ügyében, nézetével, hogy a túszok kiszabadítása érdekében tűzszüneti megállapodást kell kötni a Hamásszal, végül abban, hogy ragaszkodott, független bizottság vizsgálja ki: milyen biztonsági mulasztások tették lehetővé a Hamász tavaly októberi terrortámadását Izrael ellen.
Gallant a kormányfővel először 2023-ban került szöges ellentétbe, amikor a miniszter nyilvánosan tiltakozott Netanjahu terve ellen, hogy gyengíti az igazságszolgáltatás függetlenségét. A szándék ellen akkor tüntetéseken tiltakozott a lakosság. Netanjahu közvetetten elismerte, hogy Gallant nyilvánvalóan nem értett egyet azzal, ahogy ő a háborút kezelte és szemére hányta, hogy kritikus nézeteivel a nyilvánosság elé is lépett.
A 65 éves tábornok hazájában közgazdász szakon végzett, majd menedzsmentet tanult az amerikai Harvard Egyetemen. 1974-ben lett katona, politikai szerepvállalása előtt a hadsereg déli, a Gáza-övezetet is ellenőrző parancsnokságának vezetője volt. 2022-ben lett Netanjahu kormányának védelmi minisztere.
A tábornokot mérsékeltnek tekintették a biztonságpolitikában – bár ezt a gázai hadviselés bizonyosan nem tükrözte. Mindenesetre augusztusban képtelenségnek nevezte Netanjahu hirdetett célját, miszerint „teljes győzelmet” fog aratni Gázában. Gallant Izrael történetének egyik legtapasztaltabb védelmi minisztere volt, és feltehetően éppen ez az oka menesztésének.