Orbán Viktor: addig nem lesz béke, amíg Oroszország és Amerika nem állapodik meg

HírKlikk 2025. július 18. 06:30 2025. júl. 18. 06:30

Addig nem lesz vége a háborúnak Ukrajnában, amig az orosz és az amerikai elnök nem ül le tárgyalni és nem születik egy nagyobb megállapodás, amelynek fontos, de nem egyetlen tétele a háború – jelentette ki a miniszterelnök az Ultrahang YouTube csatornáján csütörtökön közzétett, Király Tamásnak adott interjúban.

A miniszterelnök azt mondta: olyan nincs, hogy mindenki békét akar és nincs béke. Olyan van, és most ez a helyzet, hogy mindenki azt mondja, hogy békét akar, de egyesek nem akarják.

A helyzetet úgy foglalta össze: az európaiak és az ukránok nyilvánvalóan a háború folytatását akarják, akármit mondanak, az Egyesült Államok elnöke valóban békét akar, és az oroszokról azt tudhatjuk biztosan, hogy a kijelölt területi határokat el akarják érni, és akár háború árán is meg akarják akadályozni, hogy Ukrajna NATO-tag vagy NATO katonai fegyverlerakat legyen.

Orbán Viktor kiemelte: az orosz-amerikai nagyobb megállapodásnak a háborún túl, része az energiaárak alakulása, Amerika hozzáférése az orosz piacokhoz és Oroszországé az amerikaiakhoz, a gazdasági szankciók, a technológia és a fegyverzetkorlátozás kérdése.

Hangsúlyozta azt is, Magyarország „veszélyes példa", azt mutatja Európában, hogy lehet állást foglalni a háború ellen, lehet kiállni a béke mellett, és „ha elég erős vagy, akkor kimaradhatsz a háborúból".

Magyarország az „antitézise mindannak, amit ma Európa csinál, békéről beszél, de közben valójában érdekelt a háború fenntartásában" – fogalmazott.

Azt is mondta: minden kapcsolatát rendszeresen használja annak érdekében mind az orosz, mind az amerikai elnök irányába, hogy a béke felé próbáljon érveket, szempontokat adni.

Orbán Viktor: Magyarországnak a béke oldalán kell maradnia!

Magyarországnak a béke oldalán kell maradnia – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök az Ultrahang Youtube-csatornának adott csütörtöki interjújában.

A kormányfő az okokat sorolva, elsőként a nemzeti érdeket említette. Szavai szerint abból Magyarország számára jó nem sülhet ki, ha Ukrajnában fölfegyvereznek 800 ezer vagy egymillió embert, létrejön egy Magyarország súlyánál, erejénél jóval nagyobb hadsereg, amiről a „Jóisten sem tudja", hogy kik és mire fogják használni a következő évtizedben, mert ez önmagában veszélyes.

Kiemelte, meglátása szerint semmilyen feltétele nem adott annak, hogy az ukránok legyőzhessék az oroszokat. Kevesebben vannak, még ha a Nyugat ki is tömi őket pénzzel, mindig kevesebb pénzük lesz, a fegyveriparuk évtizedekre van elmaradva az oroszokétól, és a végső soron legfontosabb érv, hogy Oroszország egy nukleáris szuperhatalom, és még soha, sehol, senki nem győzött le nukleáris szuperhatalmat – sorolta a miniszterelnök. Hozzátette, őrültségnek tartotta azt a tervet, ami arra épül, hogy az ukránok győzzék le az oroszokat a frontvonalon, ezzel esetleg destabilizálják Oroszországot.

A béke mellett szól az is, hogy az a történelmi idő, amiben élünk, az nem az orosz-ukrán háború ideje, hanem a keresztény és az iszlám civilizáció egymás mellett élésének problémája – jelentette ki Orbán Viktor.

Orbán Viktor: hasadás van a transzatlanti világon belül

Hasadás van a transzatlanti világon belül, Európa progresszív, liberális, Amerika nemzeti, konzervatív irányba megy – mondta Orbán Viktor. A kormányfő hozzátette, ez megjelenik a világpolitikában is: Európa háborúpárti, Amerika pedig békepárti. Nem látom, hogy ez a hasadék szűkülne – jegyezte meg.

„Azt gondoltam, hogy 2030-ra Európa és Amerika között harmonikusnak mondható, a kereskedelem azonos ideológiai megközelítésén nyugvó, közös gazdaságpolitika fennmarad. A vámháború ennek az ellenkezőjéről szól, Amerikának Európával szemben is megfogalmazott, saját gazdaságpolitikája lett" – mondta.

2030-ra a világ egészen másképp néz majd ki, nagy megpróbáltatások előtt állunk, nekünk higgadtan, ügyesen kell manővereznünk ezekben az években – jelentette ki.

Orbán Viktor: az Európai Unió költségvetése valójában egy ukrán költségvetés

A miniszterelnök rámutatott: úgy hívják, hogy az Európai Unió költségvetése, de ez valójában egy ukrán költségvetés, mert arra az alapgondolatra épül, hogy az Európai Uniónak Ukrajna a része. Ez a költségvetés Ukrajna beillesztését tartja a legfontosabbnak, „nem egyszerűen csak ukránpárti, ez egy Ukrajna költségvetés" – összegzett.

A kormányfő kifejtette: a költségvetés összes forrásának 20-25 százaléka automatikusan Ukrajnába megy, 10-11 százalék korábban fölvett hitelek kamattörlesztésére. Ennek a költségvetésnek akármilyen nagy számot is írtak a fedőlapra, körülbelül 30-32 százaléka tulajdonképpen nem létező pénz, „ez már kiment onnan, tehát ennyivel csökkent" – fogalmazott. Hiába látszik nagyobbnak a költségvetés, a pénz, ami ebben található, sokkal kevesebb, mint korábban volt – húzta alá.

Kitért arra: van egy magyar probléma is benne, ez pedig az, hogy a zsarolási eszközöket benne hagyták. Ha nem támogatod Ukrajna tagságát, vagy nem engeded be a migránsokat, vagy a gender ügyben ellenállsz, akkor végső soron pénzügyi eszközökkel zsarolnak Brüsszelből, a költségvetés erre lehetőséget ad – mondta, és kijelentette: ezért ezt a költségvetést, amíg miniszterelnök, „a büdös életben" nem fogja megszavazni.

Orbán Viktor kitért arra is, hogy ma még sokkal inkább megéri Magyarország számára az Európai Unión belül lenni és küzdeni a belső változásokért, mint kilépni onnan. Azt mondta, nincs olyan elméletileg kijelölhető pont, ami után már nem éri meg bent lenni; egy dolgot tud vállalni a magyar választók felé, ha úgy látja, hogy a tagság már nem éri meg, akkor szólni fog.

Forrás: MTI