Összefogás helyett a nemzeti érdek erősebb
Európa beszorult a technokrácia és a demokrácia közé, így aránytalanul nagy szerephez jut von der Leyen, aki következetesen képviseli a földrész ügyét, de félő, hogy a tagállamokban nem akadnak követői. Így értékeli Rosa Balfour, a Carnegie Europe elemző intézet igazgatója a Financial Timesban.
A nemzeti érdekek egyre inkább előtérbe kerülnek, ezért nem kizárt, hogy az unió képtelen lesz orvosolni a temérdek gondot. Meggyengült elsősorban a német és a francia vezetés, ez pedig megerősítette a Bizottságot. Elnöke mesterien kezelte a Covidot, illetve az orosz inváziót.
Fontos, hogy Brüsszel ennyire hatékony, ám a kép megtévesztő lehet, mert a kormányok ugyan általában rábólintanak a testület kezdeményezéseire, ám otthon sokszor nem hajtják végre a közös döntéseket, ebből pedig könnyen szakadás lehet. Egyre több államot ugyanis kizárólag a hazai politika szempontjai érdekelnek.
Trump győzelme súlyosbítaná a megosztottságot, Harris sikere viszont ráerősíthet az uniós vezetés önelégültségére, miközben egyre kevesebb kormány hajlandó kiállni az integrációért. Mind több a nacionalista megnyilvánulás – figyelmeztet a Financial Times.
De éppen ez a csapda, mert egy bonyolult világban olyan nemzetközi összefogásra van szükség, mint amilyet az EU kínál. Ám minél inkább küszködik, hogy megtalálja a helyes választ, annál inkább veszít a hiteléből a tagállamok kormányzata, illetve szavazói körében. Az a legnagyobb veszély a közösség számára, hogy érdektelenségbe süpped.