Rendes magyar emberek kifoszthatják a magyarokat, de idegeneknek tilos

Föld S. Péter 2025. március 29. 07:00 2025. márc. 29. 07:00

Orbán Viktor és kormánya évek óta harcol az uniós viszonylatban rendre éllovasnak számító magas magyarországi infláció ellen. Szinte nincs olyan hónap. amikor valamelyik kormányzati szereplő ne jelentené be, hogy megállították a pénzromlást, letörték az inflációt. Kár, hogy a vásárlók pénztárcáját megcsapoló szörny ezekről a diadalmas jelentésekről nem szerez tudomást, s a magyar vásárlók nagy bánatára újból és újból visszatér. Szerencsére Orbán Viktor ezúttal is megtalálta a pénzromlás felelőseit: szerinte a külföldi áruházláncok árai miatt drágulnak az árucikkek, ezért közölte velük, hogy nem foszthatják ki a magyar embereket.

A miniszterelnök 2023 májusában a Facebookon jelentette be: „a mai kormányülésen azon dolgozunk, hogy háborús időkben is megvédjük a magyar családokat, a nyugdíjakat, a munkahelyeket, és hogy drasztikusan letörjük az inflációt!” Kovács Zoltán 2024 februárban, ugyancsak a közösségi oldalán, egy magyar zászlós emojival már végeredményt hirdetett „Egy év leforgása alatt az infláció gyakorlatilag összeomlott, így az már nem jelent érdemi problémát a magyar gazdaság szempontjából”. Mindehhez az akkoriban kormányszóvivőként működő Szentkirályi Alexandra is csatlakozott, aki azt írta, hogy „letörtük: 3,8 százalék a januári infláció”. Tavaly decemberben, miniszteri meghallgatásán, Nagy Márton ugyancsak jó hírekről számolt be.: „Az inflációt, én azt gondolom, hogy letörtük, ott is maradt. A mai (aznap jelentek meg a novemberi számok – a szerk.) 3,7-es inflációs adat és az őszi infláció jobb, mint amit vártunk, és várt a piac. … Az infláció továbbra sem kockázat. Nem azt mondom, hogy nem kell odafigyelni rá, de azt gondolom, hogy itt lehet győzelmet hirdetni.”

Lehet, hogy a kormány szerint az infláció nem kockázat, ám a legújabb, februári adatok nem támasztják alá a kormányzati megszólalók optimizmusát. Az előzetes elemzői várakozásokkal ellentétben, egy hónap alatt 0,8 százalékkal, az egy évvel ezelőttihez képest pedig 5,6 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak. Az élelmiszerinfláció, amely elsősorban a nyugdíjasokat, a nagycsaládosokat és úgy általában a szegényebbeket sújtja, 7,1 százalék volt.

„A külföldiek értsék meg, hogy nem lehet a magyarokat kifosztani,” – így reagálta le a helyzetet Orbán az EU-csúcs után, a Kossuth Rádió „Jó reggelt, Magyarország!" című műsorában. Lefordítjuk magyarra, egyben kiegészítenénk a miniszterelnök mondandóját: a magyarokat csak rendes magyar emberek foszthatják ki. Például úgy, hogy több százmilliárd forint tűnt el a Magyar Nemzeti Bank alapítványain keresztül és a kormány csak mossa kezeit. Vagy vegyünk egy másik példát: Szijjártó Péter nemrégiben vonaton utazott New Yorkból Washingtonba, ami nagyon dicsérendő, ám eközben egy bérelt luxusrepülőgép kísérte, a külügyminisztérium hivatalos válasza szerint a hatékony munkavégzés érdekében. 

Visszatérve a kereskedelemhez: a miniszterelnök által említett külföldi tulajdonban lévő áruházláncok boltjaiban valóban jelentősen megemelkedtek az árak. Náluk drágábban csak a magyar tulajdonú üzletekben – CBA, COOP, Real és újabban az Auchan – lehet vásárolni. Ez utóbbi boltokat nem fenyegeti a miniszterelnök, nem üzeni nekik, hogy ne fosztogassák a magyar embereket. Arról nem is szólva, hogy a sokak által vitatott árrésstop révén a magyar vásárlók kerülnek még a mostaninál is nehezebb helyzetbe. Azok, akik tehették, már eddig is a külföldi tulajdonban lévő boltokban vásároltak, mert azokban még mindig olcsóbb (kevésbé drágább) volt az áruk döntő többsége. Most, az árrésstop kötelezővé tételével a vásárlóerő még inkább feléjük fordul – kivéve a kisebb településeken, ahol az ott élők nemigen válogathatják meg, hogy hol vásároljanak.

Csak nagyon zárójelben jegyeznénk meg, és tényleg csupán a teljesség kedvéért: a Magyarországon működő külföldi áruházláncok sok tízezer magyar dolgozónak biztosítanak munkát és megélhetést. A Lidl, a Spar, a Penny, az Aldi és a Tesco áruházaiban ugyanis kivétel nélkül magyarok dolgoznak. Magyarok a pénztárosok, az árufeltöltők, az üzletvezetők és helyetteseik, a biztonsági őrök, a bérszámfejtők és a munkaügyisek. A haszon – már amennyiben marad valamennyi, mert például a Spar Magyarország évek óta veszteséges – valóban külföldre megy. Ennek azonban nem kellene zavarnia a kormányzatot, mert minden évben sok milliárd forint adót fizetnek be a magyar államkasszába.

A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2024. november 16.-i adása itt nézhető meg: