Struccpolitika a javából: a hatóságok már nem is akarják tudni az új fertőzöttek számát
„Azonnali ingyenes tesztelési lehetőséget kellene biztosítani azoknak, akik részt vettek tömegrendezvényen – például focimeccsen –, majd nátha-szerű tünetei jönnek elő, a koronavírus Delta mutánsa ugyanis ilyeneket vált ki” – mondta megkeresésünkre Falus Ferenc. A korábbi országos tiszti főorvost azzal kerestük meg, hogy immár stabilan száz körüli a napi Covid-fertőzöttek száma Magyarországon. Kérdés, ez reális szám-e, hiszen igen kevés a tesztelés, az elmúlt két hétben napi átlagban 7900 volt. Furcsa dolgok is történnek, amelyek abba az irányba mutatnak, mintha a hatóságok nem is nagyon szeretnének tisztán látni.
„Ezúton szeretném tájékoztatni, hogy Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal részére naponta teljesítendő a Covid19 vírus kapcsán végzett teszteléssel érintett személyek adatait és a tesztek eredményeit tartalmazó adatszolgáltatás 2021. június 23. napjával megszüntetésre került” – ilyen levelet kaptak a megye illetékes intézményei a kormányhivatal hatósági főosztályának vezetőjétől. Falus Ferenc szerint ez csak annyit jelenthet, hogy nem is szeretnék tudni a fertőzöttek számának alakulását.
Miként azokat a részleteket sem, amelyek a járvány kezeléséhez szintén fontos adalékkal szolgálnának. Mi mással magyarázható ugyanis, hogy beszűkítették a vírus azonosítási lehetőségét. Hiszen – mint a korábbi országos tiszti főorvos portálunknak elmondta – hatóságilag megtiltották, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) laboratóriumán kívül bármilyen más laborba el lehessen küldeni vizsgálat céljából a pozitív teszteket, azaz minden más laboratórium számára tiltott megvizsgálni, hogy melyik vírus-mutáns okozta a fertőzést.
Másutt ez nem így van: Angliában például minden nap megmondják: hány tesztet végeztek, közülük hány lett pozitív, s azokon belül milyen arányban vannak az egyes vírusvariánsok. „De nálunk ez nincs meg. Mi nem tudjuk, hogy milyen mértékben terjed a Delta mutáns, pedig a védekezés szempontjából fontos lenne tudni, aggasztóbb ugyanis, ha elkezd terjedni a Delta” – mondta a szakember.
Ez eléggé katasztrofális, ugyanis a Delta (azaz indiai) mutáns tünetei jobban hasonlítanak a náthához, mint az Alfa (azaz brit) variáns – magyarázta. „Már csak ezért is azonnal és ingyen tesztelni kellene mindenkit, akinél tömegrendezvényen – például futballmeccs, fesztivál – való részvétel után náthás tünetek jelentkeznek. De az emberek ma nem tudnak hova elmenni, nincs ingyenes, tömeges tesztelésre lehetőség, pedig igen nagy szükség lenne erre a továbbiakban is” – mondott éles kritikát Falus. Ausztriában például osztogatják a gyorsteszteket, a biztosítottak patikában kapják meg azokat. Ezzel szemben nálunk – ez a számok alapján kimondható – csak a súlyos tünetekkel rendelkezőket tesztelik, továbbá néhány olyan embert, akiknek utazás miatt van erre szükségük.
Az utolsó két hétben a napi elvégzett tesztek száma Magyarországon 4300 és 14 ezer között ingadozott, a napi átlag 7 900. Egyetlen olyan nap sem volt már májusban sem, amikor a tesztek száma elérte volna a húszezret. Habár rendre három százalék alatt – sokszor jóval alatta – van már a pozitivitási arány, az nem mindegy, hogy tízezer teszt elvégzése után találnak 80 fertőzöttet, vagy hatvanezerből 480-at. Falus szerint megnyugtatóbb lenne, ha több tesztet végeznének és lehetővé tennék, hogy bárki, akinek bármilyen tünete van és aggódik, az teszteltesse magát – akár csak gyorsteszttel is.