Szijjártó Péter: nemet kell mondani a háborúra és Ukrajna EU-tagságára
Az Európai Unió jelenleg a vesztébe rohan, és ennek megakadályozása érdekében nemet kell mondani a háborúra, az illegális bevándorlásra és Ukrajna extra gyors csatlakozására – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Pilisvörösváron.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a városban tartott lakossági fórumot megelőzően arról számolt be, hogy az EU a vesztébe rohan, s a vesztét három tényező okozza, okozhatja: a háború, az illegális migráció, illetve hogy Brüsszel extra gyorsasággal be akarja nyomni Ukrajnát a tagok közé.
„Annak érdekében, hogy megmentsük Európát attól, hogy a vesztébe rohanjon, mindhárom veszélyre nemet kell mondani. Nemet kell mondani a háborúra, nemet kell mondani a migrációra és nemet kell mondani arra is, hogy Brüsszel extra gyorsasággal benyomja Ukrajnát az Európai Unióba" – emelte ki.
Majd úgy vélekedett, hogy az egész világon nincsen olyan épeszű ember, aki azt gondolja, hogy Ukrajna jobb állapotban lenne, mint a csatlakozásra igen régóta váró nyugat-balkáni országok bármelyike.
„A nyugat-balkáni országok tizenöt éve várnak átlagban az európai uniós tagságra, míg Ukrajnát három év után akarják benyomni erőszakosan, agresszívan, extra gyorsasággal" – hangsúlyozta.
Szijjártó Péter leszögezte, hogy ez „nyilvánvalóan nonszensz", de emellett rendkívül veszélyes is, hiszen az ukrán EU-tagság veszélyt jelentene a közösség gazdaságára, mezőgazdaságára, munkaerőpiacára és biztonságára is.
„Ezért nem hagyhatjuk és nem is fogjuk hagyni, hogy háborúpárti brüsszeliták a fejünk felett döntsenek ebben a stratégiai kérdésben, hanem majd a magyar emberek meghozzák a maguk döntését" – fejtette ki, hozzátéve, hogy a kormány ezt a döntést magára nézve kötelezőnek fogja tekinteni.
„Mindenkit arra kérünk tisztelettel, hogy vegyen részt a véleménynyilvánító szavazáson, és mondja el a véleményét arról, hogy mit gondol, helyes dolog lenne Ukrajna extra gyorsasággal történő benyomása az Európai Unióba, tudván mindazokat a veszélyeket, amiket ez magával hozna" – fogalmazott.
A miniszter újságírói kérdésekre válaszolva elmondta, hogy a kormány három évvel ezelőtt azért volt a csatlakozási tárgyalások megkezdésének pártján, mert akkor ez a béke ára volt, ezzel szemben Ukrajna benyomása az EU-ba ma a háború ára lenne.
„Akkor a kezdeményezés a béke célját szolgálta, most pedig azt a célt szolgálja, hogy Ukrajna folytassa a háborút" – jelentette ki.
Továbbá arra is kitért, hogy napjainkban kivételes esély mutatkozik a békére, mivel az Egyesült Államok is békét akar, ami jelentős változás a korábbiakhoz képest.
„Az Európai Unió vezetői meg azt akarják, hogy Ukrajna folytassa a háborút. Több olyan döntést hoztak, amely a háború meghosszabbítását jelenti, s folyamatosan próbálják aláaknázni a békéhez vezető utat. (…) Ezért cserébe, hogy Ukrajnát benyomják az Európai Unióba, azt várják el Ukrajnától, hogy folytassa a háborút" – jegyezte meg.
„Úgyhogy amikor három évvel ezelőtt ez a kérdés felmerült, akkor az a béke ára lett volna, és mi a békét támogattuk. Támogattuk akkor is, támogatjuk most is. Most a háború ára, a háborút meg nem támogatjuk, és ezzel együtt nem támogatjuk azt sem, hogy extra gyorsasággal benyomják Ukrajnát az Európai Unióba" – fűzte hozzá.