Tarjányi: Rogán propagandaminiszter el tudja különíteni titkosszolgálati önmagát és nem beszélnek egymással
A napokban bejelentett átszervezések, a titkosszolgálatok kiemelése a Belügyminisztériumtól Rogán Antal alá, csupa olyan kérdés, amiknek célja egyelőre eldönthetetlen. Orbán erősítése, Pintér gyengítése, a kérdések csak szaporodnak. A lehetséges válaszokat osztotta meg Tarjányi Péter a Klikk TV Mélyvíz című műsorában Németh Péter vendégeként.
„Szerintem ez mind összejátszik” – vélte Tarjányi. Emlékeztetett, hogy amikor még csak hallomásból keringtek információk a változásokról, a kormányközeli médiában már akkor arról beszéltek, hogy amennyiben a titkosszolgálatok a miniszterelnökség közelébe kerülnének, nincs ezzel gond, így megy Európa más országaiban is. „Csak azt felejtették ki a felsorolásból, hogy az a személy, aki például a német kancellár mellett irányítja ezeket a területeket, az nem propagandaminiszter, nem az ország korrupciója ellen küzdő kormánytag, nincs hozzá köthető és a környezetében működő illető, akihez cégbirodalmak kapcsolhatóak.”
Amikor arra hivatkoztak, hogy a szomszédban zajló háború miatt bizonyos információkat a miniszterelnök közvetlenül és azonnal kíván megismerni, „erre azt mondtam, hogy határeset, ilyen előfordulhat. Tarthat a környezetében olyan embert, aki rálát erre a területre. Az azonban nem helyes, ha egy olyan hatalmi centrumot hoznak létre, ahol az ország teljes kommunikációja egy kézbe szalad.”
Példaként említette, hogy ha egy ellenzéki újságírót vagy politikust megfigyelnének, akiről kiderül, hogy népszerű véleményvezér is, akkor vajon miként oldja meg Rogán Antal, hogy a fejében nem kapcsolja össze a kormánypropagandával a begyűjtött információkat? Amikből kényelmesen kiszivárogtathat bármit a baráti sajtóba. „Erre az volt a válasz, hogy ilyen nem fordulhat elő. Az viszont nem túl életszerű, hogy Rogán propagandaminiszter a fejében el tudja különíteni Rogán titkosszolgálati minisztert s a kettő nem beszélget egymással. Na ez az, ami külföldön elképzelhetetlen.”
Azt se felejtsük el – figyelmeztetett a biztonságpolitikai szakértő –, hogy az új honvédelmi miniszter Szalay-Bobrovniczky Kristóf, aki repülőgépgyár tulajdonos volt eddig és a kormánynak szállított, az elmúlt tíz évben Rogán miniszter úr közvetlen üzleti és baráti köréhez tartozott. „Ezzel önmagában nem volna probléma, ha nem lenne belőle miniszter. Ráadásul a honvédelmi miniszter alatt is működik egy titkosszolgálat, a katonai nemzetbiztonsági hivatal.”
Az pedig a világban elképzelhetetlen, hogy például a Lockheed Martin tulajdonosa honvédelmi miniszter legyen. „Másnap ízekre szednék az egész kormányt.”
Most viszont mindkét titkosszolgálati szervezet közel kerül egymáshoz, ami eddig még a Fidesz-kormányok alatt sem volt elképzelhető. „Olyan emberekhez kerül mindez, akik nem a szakmából jöttek, sőt, az elmúlt 10-12 évben olyan ügyek kapcsolódtak hozzájuk, amik felvetették a nemzetbiztonsági kockázat lehetőségét. Most ezek az emberek irányítják a titkosszolgálatokat is.”