Titkolja a kormány, milyen protokoll ajándékokat adnak és kapnak

Zutyu 2020. augusztus 31. 18:50 2020. aug. 31. 18:50

Legfeljebb 100 ezer forintos ajándékot adhatnak kétoldalú tárgyalásaik során a kormánytagok – ha miniszter kollégáikkal találkoznak. A minisztériumokból több hónapnyi próbálkozás után sem sikerült kiszedni, konkrétan milyen ajándékokat adnak, illetve milyeneket kapnak. Különös aktualitást adott az ügynek Szijjártó Péter külügyminisztrer yachtozása, mert a Miniszterelnökség deklarálta: a köztisztviselőkre vonatkozó etikai szabályok az irányadóak – ha nem politikai vezetők kapnak valamilyen figyelmességet külföldi partnereiktől.

Időről-időre olvasható a Magyar Közlöny kiadásában megjelenő Hivatalos Értesítőben az egyes minisztériumok protokoll szabályzata. Egy ilyen dokumentum keltette fel lapunk érdeklődését az üggyel kapcsolatosan. A protokoll szabályzatokban meghatározzák, hogy milyen rangú vendégnek vendéglátásra, protokoll ajándékra, mennyi pénz fordítható. A kérdezősködést június elején kezdtük, de még mindig nem sikerült az összes minisztériumot szóra bírni. Reménytelen vállalkozásnak bizonyult, hogy kiderítsük, milyen ajándékot kapnak a tárcavezetők, milyeneket adnak, illetve mi a jellemző a miniszterelnök esetében, ha épp nem kovászos uborkát ajándékoz. De nem jártunk sikerrel, mert ezt hétpecsétes titokként kezelik a minisztériumi sajtóosztályok. Éppen ezért, általános válaszok érkeztek azoktól a tárcáktól, amelyek egyáltalán válaszoltak. 

Mivel nem egységes a szabályozás, nehéz az összehasonlítás. Akad olyan tárca, ahol külön szabályzatban azt is előírják, milyen összeg fordítható vendéglátásra, míg más tárcáknál az állami vezetőnek rendelkezésére álló reprezentációs keretből kell ezeket fizetnie. Ám az csak a belső szabályzatokból derül ki, hogy – például 2020-ban – ez hány forintot jelent a Miniszterelnökségnél.  Mindenesetre a válaszokból valamilyen képet azért kaphatunk arról, miként működik a kormány protokoll-gyakorlata. 

Az Agrárminisztérium például a Magyarországra látogató külföldi delegációk vezetőinek ad csak ajándékot, más legfeljebb csupán valami apróságra számíthat. A tárca a hungarikum értéktárába tartozó termékek közül válogat. Miniszter 50 ezer forint értékben kaphat hungarikumot, államtitkár 25 ezer, helyettes államtitkár 15, főosztályvezető pedig 5 ezer forint értékű figyelmességben részesülhet. A tárca vezetői pedig a viszonosság jegyében kaphatnak ajándékot. Hogy mit? „Az adott országra jellemzőt” – írta a minisztérium. 

A rendelkezésre álló adatok szerint, Miniszterelnökség a legbőkezűbb ajándékozó, de ők sem árultak el semmit arról, milyen ajándékokat szokott kapni Gulyás Gergely, vagy a tárcájánál dolgozó államtitkárok. De elküldték a miniszter utasítását, amely 100 ezer forintban maximálja az adható protokoll ajándékok értékét, ha miniszter érkezik külföldről. Harmincezer forint fordítható ilyesmire, ha államtitkár, helyettes államtitkár, vagy kormánybiztos  látogat Budapestre és 20 ezer forint költhető ajándékra, ha „egyéb” személyt kell megajándékozni. A Miniszterelnökség vezetői a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság protokoll- és ajándék raktárából válogathatnak, de alkoholos italok közül csak magyart adhatnak. S mintha a Miniszterelnökség sajtósa aktuálpolitizált volna válaszában, hiszen leszögezte, a Miniszterelnökség nem politikus munkatársai csak a Magyar Kormánytisztviselői Kar Hivatásetikai Kódexének alapján fogadhatnak el ajándékot. Vagyis lényegében egyáltalán nem. A válaszukban citált szabályozás vonatkozó pontjának címe ugyanis így hangzik: „Nem fogadunk el ajándékot!”, ami meglehetősen sarkos álláspont Szijjártó Péter yahtozása után. „Tartózkodunk minden olyan ajándék elfogadásától, amelynél vélelmezhető az ajándékozó munkavégzésünkkel kapcsolatos befolyásolási szándéka” – szól a szabályzat, amely azért a szóró-ajándékokra nem mond nemet.

De lássuk szó szerint, mit is várnak el a kormánytisztviselőktől azok, akik főnökeiktől semmi hasonlót nem várnak, mert „magánügy”. 

Szóró-ajándékok, külföldi állami szerv képviselőjétől kapott figyelmességi ajándékok, valamint a munkánkkal kapcsolatos rendezvényen kapott szokásos vendéglátás elfogadása kivételével, nem kérünk és nem fogadunk el olyan ajándékot, előnyt, meghívást, szolgáltatást vagy bármely más, számunkra, családtagjaink, rokonaink, barátaink, vagy velünk érzelmi, politikai, gazdasági vagy más érdekszövetségben lévő személyek, vagy az általunk támogatott szervezetek számára ígért előnyt, amely munkánkkal vagy munkahelyünkkel bármely módon is összefüggésbe hozható.”

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium nem válaszolt megkeresésünkre, de az elérhető utasításaik közt fellelhető, hogy minisztereknek 60, államtitkároknak, 30, főosztályvezetőknek 10, küldöttségi kísérőknek pedig 8 ezer forintos ajándékot lehet adni. 

Alighanem a Belügyminisztérium a legszűkmarkúbb az ajándékokkal. Pintér Sándor tárcájánál sávosan van megszabva, ki milyen ajándékot adhat. De az sem mindegy, hogy az ajándékozó ki, mivel a miniszter 30 ezer forintos ajándékot adhat egy kollégájának, de ha egy államtitkár fogad miniszteri rangú vendéget, ő már csak 15 ezer forintos figyelmességgel készülhet, ha pedig alacsonyabb rangú a vendéglátó, akkor már csupán 12 ezer forintos keretből gazdálkodhat. Pintér a kollégáira is gondolt, amikor megalkotta a szabályzatot, mert magyar miniszterek is kaphatnak tőle figyelmességet, de csak 10 ezer forint értékben.  A kommunikációs osztály azt a tájékoztatást adta, hogy általában dísztárgyakat, vagy porcelánokat ajándékoznak, de arról nincs adatuk, mit szoktak viszonzásul kapni. Érdekesség, hogy a BM vonatkozó szabályzata ékszert, arany vagy ezüst tárgyat, de festményt és órát is el tud képzelni ajándék gyanánt. A BM az utóbbi öt évben 38 millió 700 ezer forintot költött protokoll kiadásokra. 

A miniszterelnöki protokollt is menedzselő Külgazdasági és Külügyminisztérium volt a legszűkszavúbb, tőlük csak arról sikerült információt nyerni, hogy tavaly 119, idén július 16-.áig pedig valamivel több mint 48 millió forintot fordítottak protokoll kiadásokra. 

Azért lehet minimális rálátásunk mégis arra, milyen ajándékok cserélnek gazdát egy-egy külföldi látogatás során. Ugyanis három korábbi köztársasági elnök jótékony célra árvereztette el a hivatali idejében kapott repi ajándékokat. (Kivételt képez a plágium ügye miatt távozni kényszerült Schmitt Pál.) A sort a tíz évig hivatalban lévő Göncz Árpád nyitotta, aki megbízatása lejártát követően árvereztette el tárgyait. Az Index korabeli tudósítása szerint, a gyűjteményben zömmel festmények, szobrok, érmék, plakettek, vázák, domborművek, kisplasztikák, tányérok voltak, de az árverés előtt a múzeumok is szemezgethettek a tárgyak közt. És néhány apróságot Göncz is megtartott magának. Nincs nagy különbség Göncz hivatali utódai ajándékai közt sem. Érdekes ugyanakkor, hogy a távozó miniszterelnökökre nem jellemző az ilyenfajta jótékonykodás. Igaz, úgy tudjuk, több miniszterelnöki ajándék is magyar közgyűjteményekben kötött ki.