Több mint százezren tüntettek hetven francia nagyvárosban
Ahogy az előző hétvégén, most szombaton is tömegek vonultak az utcára Franciaország több városában, tiltakozva az új biztonsági törvénytervezet ellen, ami nem engedi mutatni az intézkedő rendőrök arcát a médiában.
A tiltakozók szerint ez egyrészt a sajtószabadság csorbítása, másrészt elveszi a nyilvánosság kontrollját a rendőri erőszakkal szemben.
Újságírószervezetek, baloldali pártok, szakszervezetek, jogvédő szervezetek együtt hívták országszerte utcára az embereket a kormányjavaslat ellen, ami alapján a rendőrség tagjairól munkájuk elvégzése közben készült képek, felvételek közzétételét a hatóságok akár 45 ezer eurós bírsággal és egy év szabadságvesztéssel is büntethetik.
Franciaországban több rendőri intézkedés éles kritikát váltott ki országos szinten: az aktivistákkal és a bevándorlókkal szembeni párizsi fellépés után a feketebőrű zenei producer brutális megverése keltett nemzeti szintű botrányt.
Ha nem készültek volna felvételek, nem lehetne bizonyítani a rendőri túlkapásokat, állítják a törvénytervezet ellen tiltakozók. A botrány hatására Jean Castex miniszterelnök csütörtök este jelezte, hogy létrejön egy független bizottság a vitatott jogszabály újraírására. Ez ellen viszont a törvényhozók tiltakoznak, mert szerintük a végrehajtó hatalom a parlament hatásköreibe kíván beleavatkozni.
Párizsban a felvonulás nagyrészt békés volt, de kisebb tüntető csoportok összecsaptak a rendőrökkel, akik közül legalább 23-an megsérültek.
A kormány szerint az intézkedéssel a rendőröket szeretnék védeni a közösségi oldalakon szervezett gyűlöletkeltő felhívásokkal szemben, amelyekre elsősorban a tavalyi sárgamellényes tüntetések idején voltak példák.
A törvénytervezet ellen már múlt szombaton is több mint 20 ezren tiltakoztak Párizsban. Azóta viszont a héten két eset is heves belpolitikai vitát váltott ki.
Kedden a párizsi ügyészség azért indított vizsgálatot, mert rendőrök több bevándorlót és újságírót bántalmaztak előző este a párizsi République téren, ahol csaknem ötszáz bevándorló és aktivista sátrakat állított fel, hogy így követeljenek sürgősségi szálláshelyet. A rendőri fellépésről azóta az rendőrség felügyeleti szervének jelentése kimondta, hogy „túlzott volt az erő használata".
Pénteken pedig őrizetbe került a négy francia rendőr, akik részt vettek Michel Zecler, egy fekete zenei producer bántalmazásában Párizsban. Hivatali személy által elkövetett erőszakkal, hivatalos dokumentum meghamisításával és rasszizmussal gyanúsítják őket.
A rendőri jegyzőkönyvben az szerepelt, hogy szombaton a férfi ellenállt, amikor a munkahelye előtt az utcán igazoltatták, mert nem viselt szájmaszkot. A rendőrök azt állították, hogy a férfi behúzta őket a stúdióba, és ott megverte őket. Az esetről viszont felvétel is készült, amin az látszik, hogy a rendőrök betolják Michel Zeclert az ajtón, ő ellenáll, az arcát és a testét védi az ütésektől, de nem üt vissza. A rendőrök a bántalmazás közben többször is „mocskos négernek" nevezték a férfit.
A bántalmazás öt perc után azért ért véget, mert a stúdió alagsorából emberek jöttek fel, ennek hatására pedig a rendőrök elhagyták az épületet, majd kívülről könnygázt dobtak a helyiségbe, és felszólították Michel Zeclert, hogy menjen ki. A férfit, amint kilépett az utcára, előállították, majd hivatali személy elleni erőszak miatt őrizetbe vették.