Újabb demonstrációt tartanak holnap a Fertő tó barátai
Vasárnap lesz húsz éve annak, hogy az UNESCO a Világörökség részének nyilvánította a Fertő-tájat. Ebből az alkalomból Udvaros Dorottyával demonstrál a Fertő tó barátai Egyesület és a Greenpeace. A civilek a Fertő-Hanság Nemzeti Parkban zajló luxusberuházás kivitelezőjének soproni irodájánál fogják követelni az építkezés leállítását.
Közben gyorsított eljárással folyik a kivitelezők válogatása, hogy minél előbb elkezdődhessen az építkezés. Ugyanis „ha valamely részterületen a munkavégzés időlegesen, akár egy-két hétre is szünetel, azt az állatvilág valamely eleme azonnal elfoglalja, birtokba veszi”. Ezzel az állami cég maga ismeri el, hogy célja kifejezetten az állatok elűzése a nemzeti parkból.
A Greenpeace ezért a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz fordult a kiírás megsemmisítését kérve.
A helyiek és természetvédő szervezetek évek óta tiltakoznak a száz százalékos állami beruházás keretében megvalósuló Fertő Part nevű projekt ellen, mert az súlyosan veszélyezteti a minden létező hazai és nemzetközi védelem alatt álló terület élővilágát, és a Fertő-táj világörökségi státuszát.
A jogsértő beruházásra nemcsak, hogy kiadta az engedélyt a természetvédelmi hatóság szerepét is ellátó Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal, de még az engedély módosításába is beleegyezett. Ennek értelmében az itt élő állatok vegetációs és költési időszakát figyelmen kívül hagyva, egész évben folyhat építkezés. A kormányhivatal ezt a döntést azzal indokolta, hogy az állatok a nagy felfordulás miatt már úgy sincsenek ott, így bántódásuk sem eshet. A Greenpeace 2021 áprilisában peres úton támadta meg ezt a határozatot, a per jelenleg is zajlik a Győri Törvényszéken.
„A magyar természetvédelem több mint tíz éves tudatos tönkretételét, érdekérvényesítő képességének teljes megszűnését bizonyítja ez az egész abszurd történet. Miközben az államnak az lenne a feladata, hogy egy végsőkig kizsigerelt bolygón legalább azokat a megmaradt természetes területeket megvédje, amelyeket még nem pusztítottunk el, a magyar állam egy felesleges luxusberuházás kedvéért ott játssza ki a saját törvényeit, ahol csak tudja” – nyilatkozta Rodics Katalin, a Greenpeace természetvédelmi szakértője.