Ukrán címer kerül a turul helyére a munkácsi váron

HírKlikk 2022. október 14. 10:27 2022. okt. 14. 10:27

Úgy döntött a kárpátaljai város tanácsa csütörtökön, hogy leveszik a turulszobrot a munkácsi várról. Helyére a tervek szerint Ukrajna szigonyos címere kerül.

A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) megdöbbenéssel értesült a döntésről – írja a Telex. A szervezet szerint „a döntés azért is furcsa, mert a város egyik jelképének számító turulszobor Munkács városvezetésének kezdeményezésére került vissza eredeti helyére, még 2008-ban, a közös történelmi múlt és a nemzetiségek békés egymás mellett élésének jegyében”.

A Munkácsi Történelmi Múzeumot a szobor levételére utasító határozat nem volt egészen váratlan, hiszen a városi tanács már 2018-ban pályázatot hirdetett, hogy a turul helyére Ukrajna címere kerüljön.

A munkácsi várra 1896-ban került fel a turul, egy 33 méter magas oszlopon. Ezt a csehszlovák hatóságok 1924-ben lebontották, miután a trianoni döntéssel Kárpátalja Csehszlovákia része lett. A szobrot végül – már a Szovjetunióhoz tartozó Kárpátalján – 1945 után a szovjetek olvasztották be.

A Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára megdöbbentőnek és felháborítónak nevezte a turulszobor eltávolítását. Potápi Árpád János közleményt adott ki, amelyben sajnálatosnak nevezte, hogy egy háború kellős közepén Munkács város vezetése számára az a legfontosabb, hogy lebontsa a helyi, valamint a kárpátaljai magyarság egyik kiemelt jelképének számító műemléket, miközben Magyarország története legnagyobb humanitárius segélyakcióját hajtja végre az ukrajnai háborús menekültek megsegítésére.

Potápi az MTI-nek reagálva azt is írta, hogy „egy európai értékeket valló országban alapvető fontosságú a történelmi emlékművek és emlékhelyek kölcsönös tisztelete és megőrzése. A nemzeti kisebbségek vonatkozásában ez az egyik fokmérője az adott ország kisebbségpolitikájának.”

Az államtitkár a lépést az Ukrajnában dúló fegyveres agresszió idején rendkívül átgondolatlannak és időszerűtlennek tartja, amely a soknemzetiségű Kárpátalja stabilitása ellen hathat. Véleménye szerint „Magyarország az orosz–ukrán háború kirobbanásától kezdve, jó szomszédként segítette és segíti Ukrajnát, és csaknem egymillió ukrán menekültet fogadott.”

Forrás: Telex


Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom