Az EU újabb kötelezettségszegési eljárást indíthat Magyarország ellen
Magyarország ellen kötelezettségszegési eljárást indíthat az EU Bizottsága amiatt, hogy kilépett a Nemzetközi Büntető Bíróságból (ICC), ez ugyanis az európai jog megsértésének tekinthető, annak ellenére, hogy az ICC nem az EU intézménye.
Az unió végrehajtó testülete figyelmeztetett, hogy a magyar lépés aláássa a közös külpolitikára vonatkozó kötelezettségeket, különösen a szerződések 24(3) cikkelyének fényében, amely megköveteli a tagállamoktól az EU külpolitikájának támogatását a lojalitás és szolidaritás szellemében – írja az Intellinews.
A feltörekvő államok gazdaságával foglalkozó szaklap emlékeztetett rá, hogy Magyarország a múlt hónapban jelentette be kilépési szándékát, és széles körben úgy tekintették, hogy ezt Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök látogatásához időzítették. Ez Netanjahu első látogatása volt egy európai fővárosban azóta, hogy az ICC nemzetközi körözést adott ki ellene a Gázában, a novemberben elkövetett háborús bűnök gyanúja alapján.
Magyarország a kilépést azzal indokolta, hogy a bíróság elvesztette semlegességét és átpolitizálttá vált. Tisztségviselők arra is rámutattak, hogy Magyarország soha nem ratifikálta a csatlakozásról szóló dokumentumot.
Miután a magyar parlament döntött a kilépésről, írásban kell ezt közölni az ENSZ főtitkárával, majd egy év múlva válik hatályossá a távozás.
Az Izrael Times korábbi jelentése szerint az ICC hivatalosan magyarázatot kért Budapesttől arra, hogy miért nem vette őrizetbe Netanjahut a körözés ellenére. Magyarországnak május 23-ig kell válaszolnia.
Anouar El Anouni, az EU Bizottságának szóvivője kedden leszögezte: a bizottság teljes mértékben támogatja az ICC-t és az úgynevezett Római Statutumot, amely rögzíti a bíróság függetlenségét és pártatlanságát.