Uniós biztos: az EU-nak számos társadalmi és gazdasági kihívással kell szembenéznie
Az EU-nak számos strukturális kihívással kell szembenéznie, amely az alacsony termelékenységnövekedéshez, a népesség elöregedéséhez, valamint a gazdaság zöld és digitális átalakulásához kapcsolódik, mindezt a fokozott globális feszültségek és széttagoltság összefüggésében – jelentette ki Valdis Dombrovskis gazdaságért és termelékenységért felelős uniós biztos szerdán Brüsszelben.
Dombrovskis az európai szemeszter őszi csomagjának második részét bemutató sajtótájékoztatón hangsúlyozta: elengedhetetlen a szembenézés ezekkel a problémákkal, mivel megoldatlanul hagyva veszélyeztetik az EU növekedését és hosszú távú jólétét, így sürgős cselekvésre van szükség.
Mint mondta, az őszi csomag szerdán elfogadott második része az euróövezet egészének javát szolgáló szakpolitikai intézkedések előmozdítására, a makrogazdasági egyensúlyhiányok nyomon követésére, valamint a szemeszter szociális dimenziójának erősítésére fókuszál.
Az őszi csomag szakpolitikai iránymutatásai támogatják a tagállamokat a makrogazdasági stabilitás megőrzésében, miközben elősegítik a gazdasági növekedést, a költségvetési fenntarthatóságot és a versenyképesség javítását. Az új gazdaságirányítási keret szerint készült közös foglalkoztatási jelentés erőteljesebb országspecifikus elemzéseket is tartalmaz – közölte.
Elmondta továbbá, az euróövezetre vonatkozó ajánlások felszólítják a tagállamokat, hogy tegyenek lépéseket a versenyképesség növelése és a termelékenység javítása érdekében.
Ennek érdekében javasolják a vállalkozások finanszírozáshoz való hozzáférés javítását, az innováció előmozdítását, az adminisztratív terhek és a szabályozás egyszerűsítését, a beruházásokat akadályozó tényezők felszámolását, valamint az állami és magánberuházások ösztönzését a zöld és digitális átmenet, illetve a védelem területén, továbbá a munkaerőkészségek fejlesztésének fontosságát.
Végül – tette hozzá – az ajánlás kiemeli az új költségvetési keret betartásának szükségességét. A makrogazdasági stabilitás és a fenntartható gazdasági növekedés alapja a rendezett államháztartás, az új keret pedig segíti a tagállamokat az államadósság fokozatos és reális csökkentésében.
A riasztási mechanizmus keretében készült jelentéssel kapcsolatban Dombrovskis közölte, hogy mélyreható vizsgálatokat végeznek kilenc tagállamban – Cipruson, Németországban, Görögországban, Olaszországban, Magyarországon, Hollandiában, Romániában, Szlovákiában és Svédországban –, amelyek tavaly tavasszal egyensúlyhiányt vagy túlzott egyensúlyhiányt tapasztaltak.
Emellett Észtországban is részletes felülvizsgálatot hajtanak végre az újonnan kialakuló egyensúlytalanságok kockázatának felmérésére. Észtország recesszióval küzd, miközben erős költségnyomás, romló folyó fizetési mérleg, emelkedő ingatlanárak és növekvő háztartási eladósodottság nehezíti a helyzetet – taglalta.
A közös foglalkoztatási jelentésre irányuló javaslat kiemeli az EU munkaerőpiacának rugalmasságát, amit a rekordmagas foglalkoztatási ráta – 2023-ban 75,3 százalék, 2024-ben 75,8 százalék – és a történelmi mélypontra csökkent munkanélküliségi ráta – 2023-ban 6,1 százalék – bizonyít.
Az uniós biztos szerint ugyanakkor a munkatermelékenység lassulása aggodalomra ad okot, mivel ez veszélyezteti az EU globális versenyképességét, valamint a gazdasági növekedés és életszínvonal fenntartható javulását.
"Bár a reálbérek 2023 második felében az infláció mérséklődésével javulni kezdtek, a vásárlóerő még nem érte el a korábbi szintet. A megfelelő minimálbérek továbbra is kulcsfontosságúak az alacsony keresetűek védelmében és a munkahelyi szegénység csökkentésében" – hangsúlyozta.
Mint mondta, a munkaerő- és készséghiány komoly akadályt jelent a termelékenység, az innováció és a versenyképesség növelésében. Ennek kezelésére az Európai Bizottság 2024 márciusában cselekvési tervet mutatott be, amely a meglévő kezdeményezésekre építve új intézkedéseket javasol az EU, a tagállamok és a szociális partnerek együttműködésében.