Várhelyi nem ér annyit, hogy az Európai Bizottság miatta késlekedjen
Az Európai Parlament szakbizottságaiban szerdára halasztották a szavazást a magyar uniós biztos-jelöltről. Jávor Benedek, volt EP-képviselő a Hírklikknek elmondta, a múlt heti budapesti uniós csúcsnak nem sok köze van ahhoz, megválasztják-e Várhelyi Olivért egészségügyi és állatjóléti biztosnak. Az Európai Parlament viszont versenyt fut az idővel, és szeretné, ha minél előbb megalakulhatna az új bizottság.
Hétfőig kellett elküldenie írásbeli válaszait Várhelyi Olivérnek, miután ő volt az egyetlen jelölt, akit első európai parlamenti meghallgatásán nem szavaztak meg a képviselők. Várhelyi, akit az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen egészségügyi és állatjóléti biztosnak jelölt, ezt meg is tette, innentől az Európai Parlament kezében van a sorsa. Az uniós tagállamok vezetői pénteken Budapestre látogattak az Európai Tanács informális csúcstalálkozójára, de ez nem segítette a biztosjelöltet – igaz, nem is hátráltatta.
„A diplomáciai nagyhétnek – amikor héten az Európai Tanács informális találkozója mellett az Európai Politikai Közösség (EPC) tartotta csúcstalálkozóját Budapesten – nincs különösebb hatása Várhelyi Olivér megválasztására: az Európai Parlamentben eldöntötték, hogy minden biztost átengednek. Még a jobboldali Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) frakciója is mindenkit megszavazott szinte szó nélkül, a szocialista biztosokat is. A Fidesz egyik nagy frakcióhoz sem tartozik, ilyen értelemben nem része a nagy frakciók megállapodásának, úgyhogy ettől Várhelyit akár még meg is buktathatnák. De ha mindenki más átmegy, akkor a Bizottság amúgy is későre csúszott alakulása tovább késik, ezt szeretnék elkerülni” – mondta a Hírklikknek Jávor Benedek, az Európai Parlament korábbi képviselője. Hozzátette, nem véletlen, hogy új meghallgatásra sem hívták vissza az elutasítása után, inkább írásbeli kérdéseket tettek fel neki.
Az új bizottság létrejötte legkorábban december elejére várható. Várhelyi bukása esetén a magyar kormánynak új jelöltet kellene állítania, amivel akár jövő év elejére is csúszhatna a kezdés. A korábbi EP-képviselő szerint nem ér Várhelyi annyit, hogy miatta esetleg jövő év elejére tolódjon ki az új bizottság felállása. „Az Európai Parlament sem szeretné, hogy hosszú ideig béna kacsaként működjön az unió, érdemi vezetés nélkül, mert eközben a külpolitikai helyzet sürgősen lépéseket követel a bizottságtól” – mondta Jávor. Úgy látja, Várhelyit úgy tekintik Brüsszelben, mint Orbán, illetve Putyin érdekeinek képviselőjét: nem szeretik, nem bíznak benne, de legalább ismerik. Donald Trump megválasztása után pedig nem fér bele, hogy miatta csússzon a bizottság indulása, mert Európának szüksége van egy működő bizottságra még a Trump-adminisztráció hivatalba lépése előtt.
Várhelyi az előző ötéves ciklusban az unió bővítési biztosa volt, és nem csak személyesen neki, hanem a magyar kormánynak is szól, hogy a következő ciklusra egy ennél gyengébb pozícióra jelölték. Jávor Benedek szerint abban bíznak Brüsszelben, hogy ebben a pozícióban nagy kárt nem tud okozni, és a továbbiakban sem állnak szóba vele, ahogy eddig sem. Szintén jelzés értékű, hogy a 26 uniós biztos közül egyedül ő kényszerült pótvizsgára, a többiek mögé beállt az Európai Parlament. Az állatjóléti biztosnak jelentkező Várhelyi tudását a területen a Négy Mancs szervezet vezetője, Joe Moran úgy foglalta össze a Politiconak, hogy az „összesítve elférne egy bélyeg hátulján”. A Várhelyi érő kritikák szerepéről, megalapozottságáról a Hírklikk is beszámolt.