Vértes András: buta felvetés, hogy a külföldi multik hazaviszik a profitot és ez rossz

Budai Balázs 2021. május 21. 16:06 2021. máj. 21. 16:06

„Ha nem azért jöttek volna ide a multik, hogy pénzt csináljanak, akkor mi a fenét keresnének itt?” – tette fel a kérdést a közgazdász, a GKI Gazdaságkutató elnöke, reagálva Orbán Viktor a multikat megcsapolni szándékozó szavaira. Vértes szerint a külföldi nagy cégek nélkül a közepesnek mondható gazdasági növekedést sem érné el hazánk. Vértes András arra is kitért, hogy a magyar állam ugyancsak külföldre adja a pénzt, amikor hiteleket vesz fel más országokból, hogy így valósítson meg beruházásokat. Kijelentette: önmagában a Fudan Egyetemmel sem lenne probléma, csak a méretek túl nagyok.

– 2019-ben és 2021-ben is elmondta Orbán Viktor, hogy „az évtized végére kell, vagy kellene elérnünk oda, hogy a külföldön befektető magyar tulajdonú vállalkozások Magyarországra hazahozott profitja elérje azt az összeget, amit az itt működő külföldiek kivisznek az országból”. A miniszterelnök úgy látja, hogy amennyiben ezt elérjük, „akkor egy nagyobb biztonsággal működő, a külvilágnak kevésbé kitett gazdaságunk lesz”. Tényleg gond az, hogy „kiviszik” az országból a profitot ezek a vállalatok? Meg kell ezt állítanunk?

– Buta felvetés, hogy gond, ha a multik hazaviszik a pénzt, hiszen azért jöttek ide. Ha nem azért jöttek volna, akkor mi a fenét keresnének itt? És ez nekünk is hasznos, hiszen még az a közepes jövedelemnövekedés amit elértünk sem volna, ha nem lennének itt ezek a vállalatok, amelyek munkát adnak sok-sok embernek.

– Akkor nem okoznak valódi problémát ezek a külföldi óriás cégek?

– A külföldre ráfogni azt, hogy Magyarország gazdasága nem elég jól fejlődött, az is nagy butaság. Ha megnézzük a körülöttünk lévő országokat – mondjuk a cseheket, szlovákokat, lengyeleket –, azt látjuk, hogy ezek mind elmentek mellettünk. Csehországnak például 50-60 olyan cége van, amelyek a nemzetközi porondon is fociznak, míg Magyarországon öt-hat ilyen nagy céget találunk. Ha megnézzük a lengyeleket, ők messze alattunk voltak 15 évvel ezelőtt, most pedig nagyjából ugyanott tartanak, de inkább egy kicsit jobbak mint mi.

– Miért fejlődtek mások jobban, miért van több nemzetközi cégük, mint nekünk?

– Ez több összefüggést tartalmazó kérdés és nem is tudunk mindent, de néhány dolog biztosan hátráltat minket. Az egyik a pocsék oktatás. Ne essen félreértés, ez elsősorban nem az oktatók hibája, hanem az, hogy nem sikerül Magyarországon felemelni azokat a gyerekeket, akik egyébként tanulnának, csak nincs rá lehetőségük. Nálunk egy elavult oktatási rendszer működik, ami miatt messze le vagyunk maradva a világtól. Csak egyetlen példát emelnék ki: ma a fejlett országokban mindenhol csapatmunkát követelnek meg. Akármilyen tevékenységről legyen szó, mindenhol együtt kell működni másokkal. Magyarországon ezzel szemben az oktatás egyedi és mindig egyenként nézik a gyerekeket. Alig van olyan, hogy együtt kellene csinálniuk valamit a diákoknak. Másik ilyen hiányosságunk az egészségügy helyzete. A magyar egészségügyi rendszer borzalmas. Mondjuk hozzá kell tenni, hogy az oktatásban legalább voltak kísérletek a változtatásra, de az egészségügy tönkretétele az elmúlt 30 évünkre igaz. Ennek problémáit a mostani helyzetben azt hiszem nem kell részleteznem. A harmadik ilyen elem, ami gátolja a fejlődést, az a korrupció. A magyar korrupció Közép-Európában, vagy talán egész Európai Unióban a legrondább. Ha az emberek azt látják, hogy a korrupcióból lehet megélni és fejlődni, az az egész gazdaság végét jelenti. Hiszen nem az a tevékenység hozza meg a pénzt, amiből normál esetben meg lehetne élni, hanem a korrupció. Az is hátráltatja a fejlődést, hogy az elmúlt 11 év arról szólt – bár voltak korábban is hasonló problémák –, hogy a NER-nek van igaza, vagy senkinek. Soha nem mondta Orbán, hogy valamiben hibáztak. Lehetne még sorolni a gondokat, de a lényeg az, hogy nem engedjük meg az embereknek, hogy igazából kibontakozzanak, nem segítjük őket abban, hogy azt csinálják, amit ők tényleg szeretnek és meg tudnak csinálni, hanem rájuk erőszakolunk nagyon sok mindent.

– Tehát nem jelentene megoldást, nem attól fejlődne a gazdaság, ha a multik nem vinnék ki a profitot az országból, mert ez sokkal összetettebb kérdés?

– Nem állítom, hogy a multik között nincsenek disznók, de igazából – ahogy az előbb elmondtam – mi, magyarok vagyunk a legdisznóbbak magunkkal, hogy elnézzük ezt a korrupciót. Ha a kormány engedi, sőt, csinálja, akkor természetesen a külföldiek is kihasználják a lehetőségeket. Elsősorban nekünk kellene magunkat megfékeznünk. Persze nincs szó arról, hogy valaki hibátlan lenne, de mi nem csináltuk meg azokat az átalakításokat, amelyek a fejlődést segítenék elő, hanem helyette egymással kerültünk szembe. Nem hiszem, hogy van másik Európai Unión belüli ország, ahol ilyen durva, éles „veszekedés” és meg nem értés lenne, mint nálunk. Magyarországot egyesíteni kéne, mert jelenleg szét van szabdalva és így nagyon nehéz működni. A megoldás az lenne, ha sokkal jobban megértenénk egymást, együtt dolgoznánk és együtt szórakoznánk.

– Lényegében mi magunk visszük ki a pénzt külföldre, azzal, hogy a kormány külföldi hitelt vesz fel arra, hogy itthon külföldi beruházásokat valósítson meg? Itt most elsősorban a Budapest-Belgrád vasútvonalra és a Fudan Egyetemre gondolok.

– A vasútvonal építés – különösen azon a nyomvonalon, ahol ezt meg akarják csinálni – teljesen érthetetlen dolog. Nem olyan távolságra attól a vonaltól, Szegedtől felfelé, csodálatos vasútvonalat lehetne építeni. Hozzá kell tenni, hogy most is jó abban a térségben a vasúti közlekedés, de lehetne még fejleszteni és annak értelme is lenne. Viszont egy olyan területen, ahol az egyik oldalon a Duna van, amin relatíve nehéz az átjárás, különösen értelmetlen. A Budapest-Belgrád vonal a kínaiaknak jó, ráadásul ők adták rá a hitelt, amit mi kénytelenek leszünk visszafizetni. Az egyetem kérdése egy kicsit más, hiszen, hogy egy egyetem jön az országba – akár még egy kínai egyetem is – az önmagában nem probléma, sőt, elméletben még jó is. A probléma inkább az, hogy ez hatalmasnak tűnik. Tehát nem önmagában a kínaiakkal van a baj, hanem a mértékkel. Felesleges egy ilyen hatalmas egyetemet felépíteni úgy, hogy jelentős százalékban mi finanszírozzuk. De még ezt is el tudnám képzelni, ha lenne valami mögötte, hogy ez miért lesz jobb, mint bármelyik másik magyar egyetem. Persze azon lehet vitatkozni, hogy mennyire jók a magyar egyetemek, de ahhoz biztos nem kell ekkora „kínai befektetés”. Akkor már itt van 250 kilométerre a bécsi egyetem, ami kiváló. Nem ismerem az összes egyetemet, de Közép-Európa egyik legjobb egyeteme a bécsi. Ráadásul készen van, működik és egyes részei ingyenesek. Akkor minek kell nekünk egy ekkora beruházás? Összefoglalva, nem ellenzem száz százalékosan, mert lehetne ez egy kicsit értelmes dolog is, de így, egybe és úgy, hogy nem tárgyaltak az érintettekkel, hanem a hátuk mögött csinálták meg, botrány. Ha a kormány azt hiszi, hogy ez nagy dobás, akkor mutassa meg, miért lesz ez jobb a magyar diákoknak, mert az új tudás felvételéhez – ami az oktatási intézmények célja – biztosan nem kell ekkora beruházás.