Veszélyben a tűzifa, nem bírják az időjárást az erdők

HírKlikk 2023. október 28. 05:04 2023. okt. 28. 05:04

A forró és aszályos időjárás egyre rosszabb hatással van az erdőkre. Megduplázódott az elpusztult lombkoronájú fák aránya az ezredforduló óta az Európai Unióban.

Nagy mértékben romlik az erdők állapota, a magyar erdők alig negyede egészséges. A szárazság akadályozhatja a fotoszintézist, ami a vízhiánnyal kiegészülve, gátolja a növények fejlődését, ám számos további módon is megsínylik az éghajlatváltozást a fák – írja a G7 az Európai Környezetvédelmi Ügynökség jelentése alapján.

Minden negyedik fa közepesen vagy súlyosan káros mértékben veszít a lombjából, ráadásul a lombhullás mértéke egyre nagyobb – derül ki a dokumentumból. A forró és aszályos időjárás akadályozhatja a fotoszintézist, ami a vízhiánnyal kiegészülve gátolja a növények fejlődését.

Magyarországon drámai mértékű a pusztulás

Szűk tíz év alatt felére csökkent a tünetmentes fák aránya. A feketefenyők mindössze három százaléka egészséges, a kocsányos tölgyeknek 6,5 százaléka. A klímaváltozás miatt a fenyők és a bükkök is várhatóan eltűnnek Magyarországról.

Az állagromlás miatti átlagos kár évente mintegy 79 millió köbméter veszteséget jelent az EU-ban. Ez az éves fakitermelés 16 százaléka. Közép-Európában a lombkorona pusztulásának erősödő tendenciája nagyrészt a ritkítással történő fokozott kitermeléssel magyarázható.

Az erdőtüzek is tizedelik a fás területeket

Magyarországon az elmúlt 14 év összes erdőtüze sem érintett akkora területet, mint amennyi csak tavaly nyáron leégett.

Forrás: G7