Völner Pál gond nélkül megkaphatja a hét és félmilliós végkielégítését

Harkai Péter 2022. február 23. 07:50 2022. feb. 23. 07:50

Dupla végkielégítést kaphat a több mint 80 milliós vesztegetési üggyel gyanúsított Völner Pál, amennyiben az áprilisi választás után nem folytatja képviselői munkáját. „Ennek semmi akadálya, miután decemberben lemondott államtitkári posztjáról” – erősítette meg portálunknak Magyar György ügyvéd.

Mint ismert, az előzetes letartóztatásban ülő Schadl György, a végrehajtói kar letartóztatott vezetője által ismertté vált vesztegetési ügyben érintett Völner Pál december elején lemondott igazságügyi államtitkári posztjáról. Vele kapcsolatban az ügyészség „előnyért hivatali kötelességét megszegve elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette és más bűncselekmények miatt” folytatott nyomozást. A Központi Nyomozó Főügyészség 2021. december 15-én több helyszínen tartott házkutatást és bizonyítási eszközöket foglalt le.

A nyomozó ügyészség közleménye szerint „dr. Völner Pállal szemben a vezető beosztású hivatalos személy által az előnyért a hivatali helyzetével egyéb módon visszaélve, bűnszövetségben, üzletszerűen és folytatólagosan elkövetett hivatali vesztegetés elfogadása bűntettének megalapozott gyanúját közölte.” E gyanúsítás közlésével szemben Völner panasszal élt, a kihallgatásán rövid vallomást tett, amelyben tagadta a bűncselekmény elkövetését, kérdésekre nem kívánt válaszolni. A történtek ellenére, a szabadlábon lévő országgyűlési képviselő újabb több milliós végkielégítéshez juthat hamarosan. Az államtitkári pozíciójáról lemondva, három hónapnyi búcsúpénzre jogosult, ami 3,9 millió forint, valamint újabb három havi képviselői tiszteletdíjának megfelelő összeg is jár, ami a ciklus végén búcsúzó minden képviselőt megillet. Még akkor is, ha hét éves börtönbüntetés fenyegeti.

Mit mond a jog, továbbá mit mond a képviselői jogosultság és járandóság előírása ilyen esetekben, ha van egyáltalán jogszabály a nyomozati eljárás alá vont képviselőkre vonatkozóan – tudakoltuk Magyar György ügyvédtől. Magyarán: jár-e a vesztegetéssel gyanúsított képviselőnek még több milliós „lelépési díj”?

„Jár” – válaszolta. „Ez bizony minden parlamenti képviselőnek jár, ő pedig a parlamenti képviselőségről nem mondott le, az megszűnik, ha s amikor megszűnik. Ezt követően, a jogszabály helyes értelmezése folytán a volt képviselőnek jár a végkielégítés.”

A járandóság jogossága pedig megkérdőjelezhetetlen és ennek semmi köze a büntetőeljáráshoz. „Mégpedig azért nincs köze, mert Völner Pál a tevékenységét nem parlamenti képviselőként végezte és az eljárás, ami ellene folyik, az sem parlamenti képviselőként, hanem államtitkárként fogja meg.” Vagyis miután Völner december elején „bölcsen” lemondott az államtitkári pozíciójáról, a képviselőségével járó juttatást nem veszélyezteti semmi, hiszen nem képviselői minőségben követte el azt, amivel gyanúsítják. „Így az illető jogosult a kérdéses végkielégítésre, mivel ez nincs összefüggésben a bűncselekménnyel.”

Arra a felvetésre, hogy ez így rendben lévő volna, Magyar György jelezte: mivel a rendelkezések a megszűnő mandátumról beszélnek, a megszűnő mandátumosnak jár, ami jár, még akkor is, ha közben bűnözővé válna. „De ugye még nincs elmarasztalva az illető” – tette hozzá a tények kedvéért. „Következésképpen ártatlannak tekintendő, de ismétlem, a cselekménye nem parlamenti képviselői minőségében történt, ha történt. A vesztegetési pénzeket államtitkárként, a befolyását államtitkárként értékesítette a gyanú szerint. Ez egy másik világ.”

Hozzátette, hogy vannak olyan képviselők, akik a képviselőséggel visszaélve, befolyásolnak embereket, előnyöket és különböző játékokat. „Ott esetleg, amennyiben elmarasztalják őket, felvethető az összeférhetetlenséggel összefüggésben az érdemtelenség kérdése. Ennek az embernek az érdemtelensége nem vethető fel, mert a cselekménye nem ezzel kapcsolódik” – vázolta a jog különös kanyarait a Hírklikknek dr. Magyar György.