Az EU megegyezett a Mercosur-országokkal a szabadkereskedelemről
25 év után lezárultak a tárgyalások és minden részletben megegyeztek az érintett dél-amerikai országok és az EU-t képviselő tárgyalódelegáció. Megkötötték az EU-Mercosur szabadkereskedelmi megállapodást, egy olyan piac jött létre, ahol 700 millió ember él. A franciák tiltakoznak ellen, a lengyelek támogatják őket, de ez még kevés az egyezmény kisiklatásához.
Montevideóban, Uruguay fővárosában Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és négy Mercosur-országból érkező vezető, Lula brazil elnök, Milei argentin elnök, Peña paraguayi elnök és Lacalle Pou uruguayi elnök véglegesítették az EU és Latin-Amerika négy országa közötti szerződést – írja az EUrologus.
A tárgyalások 1999-ben kezdődtek, 2019-ben elértek a politikai megállapodás megkötéséhez a felek, azonban az egyezmény hatályba léptetése késett, mert számos részletszabályban nem sikerült megegyezni és újabb aggályok merültek fel. Az európai termelők folyamatosan tiltakoztak, attól tartva, hogy olcsó és rossz minőségű termékekkel árasztják el a piacot. Egymást érték a demonstrációk Európában és ugyancsak tiltakoztak a környezetvédő szervezetek.
A mostani megállapodás megkötését az tette lehetővé, hogy az EU érvényesített számos megkötést és kivételt, ez azonban nem jelenti azt, hogy a tagállamok ne maradtak volna megosztottak.
Ez egy mindenki számára előnyös megállapodás, amely mindkét oldalon jelentős előnyökkel jár a fogyasztók és a vállalkozások számára. A méltányosságra és a kölcsönös előnyökre összpontosítunk – mondta Ursula von der Leyen. A Bizottság elnöke hozzátette, hogy a szerződés szerint az európai egészségügyi és élelmiszer-előírások továbbra is érinthetetlenek, a Mercosur-országok exportőreinek szigorúan be kell tartaniuk a szabványokat, hogy beléphessenek termékeikkel az EU piacára. Hangsúlyozta, ez azt is jelenti, hogy az uniós vállalatok évi 4 milliárd euró értékű exportvámot takarítanak meg.
A Mercosur négy alapító országába az EU-s cégek 2023-ban 56 milliárd euró értékben exportáltak árut és 2022-ben 28 milliárd euró értékben szolgáltatásokat. Ezek azonban magas behozatali vámokkal és különböző eljárásokkal voltak sújtva, az európai vállalkozások számos kereskedelmi korláttal szembesültek.
Ursula von der Leyen üzent az európai mezőgazdasági termelőknek: meghallgattuk Önöket, meghallgattuk aggályaikat, és azok alapján cselekszünk. Ez a megállapodás szilárd biztosítékokat tartalmaz az Önök megélhetésének védelme érdekében. Az EU-Mercosur a valaha volt legnagyobb megállapodás az uniós élelmiszer- és italtermékek védelmét illetően.
Az EU–Mercosur megállapodás egy politikai, egy együttműködési és egy kereskedelmi pillérből áll. A felek rögzítették, hogy az EU egészségügyi és növény-egészségügyi szabványai nem képezhetik vita tárgyát, nem érinti őket sem ez a partnerségi, sem más kereskedelmi megállapodás. Az EU fenntartja a jogát a növényvédő szerek, állatgyógyászati készítmények összetételének meghatározására, továbbra is szabadon hozhat meg élelmiszer-biztonsági szabályokat.
Emmanuel Macron francia államfő közölte a Bizottság elnökével, hogy a megállapodás „jelenlegi állapotában elfogadhatatlan” és Franciaország nem adja a jóváhagyását, a mezőgazdaság szuverenitására hivatkozással. Sikerült megnyerniük egy másik nagy mezőgazdasági ország, Lengyelország támogatását, Donald Tusk kormánya szintén az egyezmény ellen van.
Ez azonban nem biztos, hogy elegendő. A szavazás meglehetősen bonyolult, általában egyhangúságot igényel, de például a kereskedelmi részre vonatkozóan elegendő a minősített többség. A blokkoló kisebbséghez négy tagállam ellenszavazata kell, akik együttesen az EU lakosságának legalább 35 százalékát képviselik.