30 éven belül kiirthatja az emberiséget a mesterséges intelligencia?
A mesterséges intelligencia keresztapjának tartott Geoffrey E. Hinton Nobel-díjas informatikus sötét képet festett a technológiával kapcsolatban. Szerinte ugyanis olyan ütemben fejlődik az AI, amire ő sem számított, és ez fenyegetést jelenthet az emberiségre is.
Az informatikus úgy véli, 10-20 százalék esély van rá, hogy a mesterséges intelligencia a következő három évtizedben kiirtja az emberiséget. A brit–kanadai informatikus arra hívta fel a figyelmet, hogy a technológia sokkal nagyobb ütemben fejlődik és változik, mint amire számítottak – írja az Index szemlézte The Guardian.
A 2024-ben a mesterséges intelligenciával kapcsolatos munkásságért fizikai Nobel-díjat kapott professzor a BBC rádióműsorában figyelmeztetett arra, hogy „korábban még soha nem kellett nálunk intelligensebb dologgal foglalkoznunk”, ezért int óvatosságra mindenkit. A Torontói Egyetem emeritus professzora korábban azzal került a címlapokra, hogy elhagyta a Google-t csak azért, hogy nyíltan beszélhessen a mesterséges intelligencia veszélyeiről, a korlátlan AI-fejlesztés kockázatáról.
A mesterséges intelligencia miatt aggódók szerint egyébként az embernél intelligensebb rendszerek létrehozása az emberi ellenőrzés kijátszásával egzisztenciális fenyegetést jelent. Hinton a rádióműsorban elmondta, hogy „a terület legtöbb szakértője úgy gondolja, valószínűleg a következő 20 évben olyan mesterséges intelligenciákat fogunk kifejleszteni, amelyek okosabbak az embereknél, és ez egy nagyon ijesztő gondolat”.
Hozzátette, arról volt sejtése, hogy előbb-utóbb eljutunk erre a szintre a technológiával, de azt nem, hogy ilyen hamar. A Nobel-díjas informatikus beszélt a nagyvállalatok és a kormányok szerepéről is. „Ha csak a nagyvállalatok profitorientáltságára bízzuk, az nem lesz elegendő a biztonságos fejlesztéshez. Az egyetlen dolog, ami arra kényszerítheti őket, hogy több kutatást végezzenek, az a kormányzati szabályozás” – mutatott rá Hinton kiemelve a biztonság fontosságát.