Vigyázzunk szavainkra, vigyázzunk egymásra!
2024-ben a „hit" szót választotta az Év szavának a közmédia. Az indoklás szerint „kiváltképpen szükségünk van az Istenbe és egymásba vetett hitünkre."
Akinek ennyi magyarázat kevés, azok számára további értelmezéssel is szolgáltak. Eszerint „a 2024-es Év szava a hisz ige főnévi származéka, jelentése magába foglalja a világot összetartó és minden körülmények között óvó gondviselésbe vetett bizalmat, az egymásban bízni tudás képességét, és a földízű logika fölé emelkedve azon képességünket, hogy higgyünk az isteni és emberi jóságban, bármi történjék is körülöttünk.”
Bármit is jelentsen a fenti cirkalmas, az év mondatának kevéssé nevezhető mondat, annyi biztosan állítható, hogy az Év szavát 2020-tól kezdődően minden év decemberében hirdeti ki a közszolgálati média. 2020-ban az „egymás", 2021-ben a „család", 2022-ben a „béke", 2023-ban a „gyermek" kifejezést választották.
Idehaza a közmédia mellett a HVG is megnevezte az Év szavát. Az ő olvasatukban a latteavokádó nyerte el a kitüntető címet, utalva ezzel Orbán Viktor tusványosi beszédére. A miniszterelnök akkor – nevét nem említve, de egyértelműen új kihívójára, Magyar Péterre utalva - úgy fogalmazott, hogy „a liberális, slimfit szerkós, latteavokádós, mindenmentes, öntetszelgő politikusok lesznek az egyik oldalon, és velük szemben állnak a két lábbal a valóságban álló, nemzeti érzelmű, vagány fiatalok.”
Mások, máshol, más szóra szavaztak: az Oxford University Press ebben az évben például a „brain rot” vagyis az „agyrohadás” mellett tette le a voksát. A kifejezés az online tartalmak túlzott fogyasztásának negatív hatásaira hívja fel a figyelmet, az „agyrohadás” kifejezés ugyanis a definíció szerint egy személy mentális vagy intellektuális állapotának feltételezett romlását jelenti, különösen az alacsony minőségű, kihívást nem jelentő tartalmak túlzott fogyasztása miatt.
2018-ban még más volt a világ, akkor a Merriam-Webster, amely 2003 óta választja ki az év szavát, az igazságot (justice) hozta ki győztesnek, s volt olyan év, amikor egy német folyóirat által meghirdetett versenyen az olvasók szavazatai alapján egy török szó, a yakamoz nyerte el a legszebb szó díját. (Azok kedvéért, akik hozzánk hasonlóan, nem tudnak törökül, utánanéztünk: a szó azt jelenti, hogy vízen tükröződő holdfény.)
Nekünk, magyaroknak is vannak szép szavaink, amelyek joggal pályázhatnának az Év szava címre. Kosztolányi Dezső, aki annak idején író és költő barátaival szívesen játszott a szavakkal, a fülolaj szót nevezte a legszebb magyar szónak. Ha eltekintünk a szó nem túl emelkedett jelentésétől, elmondhatjuk, hogy a fülolaj tényleg dallamos, és a lejtése is igen figyelemre méltó.
Akik a szavakból élnek – írók, újságírók, színészek és egyéb komédiások –, tudják, hogy minden szó szép. Egyikkel sincs bajuk, kedvencük sincs közöttük. Leginkább persze az a szó szép, amelyik a helyén van, amelyet jókor és jó helyen használnak.
A szavakat – hiába próbálják egyesek kisajátítani őket – nem lehet elvenni tőlünk. Azok a szavak, amelyeket egyszer már megszereztünk magunknak – A kis herceggel szólva: amelyeket már megszelídítettünk –, már a mieink lettek. Minden közösségnek – családnak, baráti társaságnak, nemzetnek – vannak közös szavai. És ezen még az sem változtat, ha vannak szavak, amelyeket időnként kiforgatnak eredeti mivoltukból. Olyanok használják őket, olyan szövegkörnyezetben, olyan célok érdekében, amelyekre szegény szavak, amelyek semmiről sem tehetnek, bizonyára nem igazán büszkék.
A szavak nem tudnak tiltakozni. Nem vonulnak az utcára, hogy érvényre juttassák az érdekeiket. Pedig biztosan jól járnának, ha volna egy érdekvédelmi szervezetük. Egy szó-szakszervezet, amelynek fő feladata, hogy a szavakkal szembeni méltánytalanságok ellen megvédje a tagjait. Hallassa a hangját, ha úgy érzi, sérelem érte a szavakat, és ne hagyja, hogy kiforgassák őket a jelentésükből.
Nekünk, akik nem lettünk milliárdosok, a szavaink a legértékesebb vagyontárgyaink. Vigyázzunk rájuk, vigyázzunk egymásra!
A szó legyen veletek!
A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2024. december 11-i adása itt nézhető meg: