Budapest 1944-es ostromának lappangó képeit keresi a Fortepan

HírKlikk 2024. november 25. 18:55 2024. nov. 25. 18:55

Budapest 1944-es ostromának családi albumokban, vagy gyűjtemények fel nem dolgozott anyagaiban lappangó képeit keresi a Fortepan és az Eidolon Centre, amelyeknek dolgozói Budapest ostromának nyolcvanadik évfordulója alkalmából hirdetik meg a képmentési akciót.

A felhívás célja, hogy rátaláljanak azokra a lappangó, magánkézben, vagy archívumok feldolgozatlan anyagaiban rejtőző, eddig nem látott fotográfiákra, amik a második világháború budapesti ostroma (1944. december 25-től 1945. február 13-ig) során készültek – áll a kezdeményezés szervezőinek hétfői közleményében.

A szakemberek várják mindazok jelentkezését, akik birtokában olyan fotóemlék van, amely 1944-ben készült az ostrom alatt álló városban, vagy bármilyen módon kapcsolódik Budapest ostromához, mivel ebből az időszakból alig áll rendelkezésre olyan ismert fotó, amely a civil lakosságot, a pincékbe húzódott, romok között túlélő budapestiek mindennapjait mutatná be. Hasonlóan ehhez, a budapesti gettóból is elenyészően kevés fotográfia maradt fent, mint ahogy a málenkij robotra hurcoltak sokaságának története sem dokumentált kellően. A Fortepan és az Eidolon Center képmentési programjával arra tesz kísérletet, hogy ezt a hiányt pótolja.

A kezdeményezés szervezői a képek tulajdonosait arra kérik, hogy vegyék fel a kapcsolatot a Fortepannal a cég Facebook-oldalán, vagy email címén. A képek formátumtól teljesen értékesek lehetnek, ezért negatívok, papírképek, családi albumok és újságkivágások beküldőire számítanak. A képeket a program keretében digitalizálják, és az eredeti példányokat minden esetben visszaadják a tulajdonosoknak.

Ha valakinek van tudomása olyan, nem saját tulajdonában lévő képről, amely az ostrom alatt készült, esetleg olyan fotográfusról, aki a jelzett alatt fényképezett, de nem tudja, mi lett ezeknek a fotóknak a sorsuk, ezekről is szívesen értesülnének a szervezők, valamint várják azon a közgyűjtemények jelentkezését is, amelyek olyan eddig nyilvánosságot nem kaptak, vagy nem digitalizált anyaggal rendelkeznek, amely az ostrom mindennapjait mutatja be, vagy ehhez a témához kapcsolódik.

A képeket 2025 őszén, Budapest ostromának 80. évfordulójára emlékezve a Fortepan és az Eidolon Center által szervezett kiállításon tervezik bemutatni.

1944-től rendkívüli erővel sűrűsödött össze a magyar társadalmat évtizedeken át megosztó sokirányú feszültség és a második világháború végjátékának drámája.

A Budapesten rekedt civileknek át kellett élniük néhány város jelentős részének pusztulását, a zsidó lakosság gettóba terelését és likvidálását, a nyilas terrort, a német és orosz katonai megszállók durva beavatkozását az életük menetébe, a magyar államiság, egy új világ születését. Mindezt légópincékbe szorulva, mindennapos életveszélyben, bizonytalanságban és kiszámíthatatlan erőszakhullámok között, nélkülözve, áram, víz és élelmiszer nélkül.

Az ostrom vége sokaknak az életet, másoknak pedig egy új rabság kezdetét jelentette – áll a közleményben.

Forrás: MTI


Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom