Esterházy Péter utolsó drámáját mutatja be a Vígszínház

HírKlikk 2024. december 6. 12:00 2024. dec. 6. 12:00

Esterházy Péter Mercedes Benz című drámáját mutatják be a Vígszínház Házi Színpadán pénteken; a darabban a 17. századtól a 20. századig követhetik végig a nézők az Esterházy-család történetét.

Esterházy Péter utolsó drámáját a Szlovák Nemzeti Színház felkérésére írta. Az ember tragédiájának keretjátékát megidézve az Úr fogadást köt Luciferrel, a fogadás tétje pedig, hogy elbukik-e a magyar történelem egyik legendás, évszázados családja, elbuknak-e az Esterházyak.

A darabot Zsótér Sándor rendezésében, Balázsovits Edit, Gyöngyösi Zoltán, Liber Ágoston, Lukács Sándor, Petrik Andrea és Szántó Balázs szereplésével mutatják be. A szellemi és nyelvi bravúrokkal teli családtörténetet Budapesten először láthatja a közönség – emelik ki a színház MTI-hez eljuttatott közleményében.

Lukács Sándort idézik, aki elmondta: 1996. április 12-én mutatták be a Vígszínház stúdiójában Esterházy Péter Búcsúszimfónia című színdarabját, amelyben a főszerepet, az író édesapját alakította, Zsótér Sándor rendezésében. 2024. december 6-án pedig a Mercedes Benz című művét viszik színre ugyanitt, és szintén Zsótér rendezésében.

„Huszonnyolc év telt el a két bemutató között. Most egy nagyon is emberi tulajdonságokkal rendelkező Úristent kell megformálnom. A darab tulajdonképpen egy történelmi revü, telis-tele Esterházy hol maró, hol együttérző iróniájával, amellyel családját és persze mindannyiunk életét tárja a mindenkori közönség elé" – mondta az Urat alakító Lukács Sándor.

A Mercedes Benz Madách Az ember tragédiájából idevetődött Úr és Lucifer vicces vetélkedésével indul. A bibliai Jób-történet mintájára próbára teszik az Esterházy családot. Megtagadják-e a jót, az istent, ha bajba kerülnek? „Az Író írja-álmodja a darabot, ki-bejár álom és valóság, színpad és valóság, múlt és jelen között. Valós és elképzelt történettörmelékeken át tör a megoldhatatlan megoldás felé. Az ember tragédiája, a családtörténet csak +segédegyenesek+. A főtörténet a fiú szembenézése az apával. És a képpel, amit róla alkotott. A Harmonia Calestis néz szembe a Javított kiadással" – írják a darab ismertetőjében.

Az előadás díszlettervezője Ambrus Mária, jelmeztervezője Benedek Mari, a dramaturg Ungár Júlia, a zeneszerző Lelkes Botond. További információ a darabról ezen a linken érhető el.

Forrás: MTI


Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom