PTE: új diagnosztikai és műtéti eljárások az epilepszia kezelésében
Az epilepszia kezelését illetően új diagnosztikai és műtéti eljárások állnak rendelkezésre gyógyszerrezisztens esetekben – közölte a Pécsi Tudományegyetem.
Jelezték, az epilepszia kezelésében jelentős előrelépések történtek a közelmúltban, így a komoly mellékhatásokkal járó gyógyszerek helyére célzott, kevesebb mellékhatással járó készítmények léptek. Ezzel együtt a gyógyszerrezisztens esetekben új diagnosztikai és műtéti eljárások állnak rendelkezésre. Olyanok, mint a rejtőzködő fókuszok megtalálására alkalmazott sztereotaxiás EEG eljárás, amelyet Magyarországon először Pécsen vezettek be – hívták fel a figyelmet.
Mint írták, az epilepsziával élők 60-70 százaléka gyógyszeres kezeléssel tartósan rohammentessé tehető, amennyiben pedig nem használnak a gyógyszerek, akkor jön szóba az epilepszia műtéti kezelése, amelyhez a szükséges eszközpark és szakértelem két helyen található meg Magyarországon: Budapesten az Országos Mentális, Ideggyógyászati és Idegsebészeti Intézetben, valamint Pécsen, az Idegtudományi Centrumban.
Janszky Józsefet, a Magyar Epilepszia Liga elnökét, egyben a PTE Klinikai Központ Neurológiai Klinikájának igazgatóját idézve közölték: a legtöbb betegség tünetei azt jelzik, hogy valami nem működik jól a testünkben, az epilepsziában viszont túlságosan is jó az idegsejtek közötti ingerületátvitel, és az egyensúly hirtelen felborulása okozza a rohamot.
Éppen ezért – fejtette ki a professzor – egy epilepsziával élő nem tudhatja, hogy a következő pillanatban ura lesz-e testének, és bár a roham pár másodperc alatt véget érhet, utána sokáig megmaradhat a zavart tudatállapot. Ez a kiszámíthatatlanság óriási pszichológiai terhet jelent.
Még számos kérdés akad az egyes gyógyszerek hatékonysága és lehetséges mellékhatásaik, a rohamokat kiváltó okok kapcsán. Ezek megválaszolásához rengeteg adat, illetve azok hatékony feldolgozása és értelmezése szükséges, és ezt a célt szolgálja a pécsi klinikusok által a Transzlációs Idegtudományi Nemzeti Laboratórium (TINL) keretében létrehozott adatbázis – írták.
Az egy éve folyó adatgyűjtő munka következő fázisa, az adatok feldolgozása 2025 áprilisában kezdődik meg, és a remények szerint már a közeljövőben jelentős előrelépést hozhat az epilepsziával élők ellátásában az egész országban – olvasható a közleményben.