A kormány erőszakossága miatt megszűnt az MTA kutatóinak függetlensége
Az egész probléma onnan eredeztethető, amikor 2019-ben az akadémia akaratával szemben elvették a kutatóhálózatot a Magyar Tudományos Akadémiától - Lőrincz Viktor, az Akadémiai Dolgozók Fórumának elnöke a KlikkTV Mélyvíz című műsorában.
Ekkor létrejött egy olyan kutatóhálózat, ami számos név alatt működött. Eötvös Lóránd Kutatási Hálózatként kezdte meg a működését, majd különböző változtatásokon át eljutott a jelenlegi HUN-REN Magyar Kutatási Hálózatig. A HUN-REN a Hungarian Research Network rövidítése. Lőrincz Viktor elmondta, hogy az alapításának 200. évfordulóját ünneplő Magyar Tudományos Akadémia név egy nemzetközileg ismert brand volt, most pedig a többszöri névváltoztatás után nehéz elérni, hogy megjegyezzék a külföldi partnerek, kivel működnek együtt. Amikor Eötvös Lóránd Kutatási Hálózat, azaz ELKH volt, akkor a külföldiek azt kérdezték, hogy ez ugyanaz-e mint az ELTE?
Lőrincz Viktor elmondta, hogy a Magyar Tudomány Akadémia egy köztestület, ahol vannak akadémikusok és nem akadémikusok is a közgyűlésben, amely tulajdonképpen a magyar tudományosságot jeleníti meg és ez irányította a kutatóhálózatot is. Ezt váltotta fel az a rendszer, hogy részben az akadémia elnökének, részben az aktuális szakminiszternek a jelölésére a miniszterelnök jelöli ki ennek a hálózatnak irányítószervét. Szerinte ebben már semmilyen képviselete nem érvényesül a kutatóknak, jelenleg is olyan tagok vannak az irányítótestületben akik nem kapcsolódnak kutatóhálózathoz. Ők voltak azok, akik most minden tiltakozás ellenére megszavazták az átalakítást. Lőrincz Viktor szerint az autonómia gyakorlatilag teljesen elveszett.