Forgács József: az ukrajnai háború szembeállít a kérdéssel, hogy valójában milyen lények vagyunk
A nemzetközileg ismert és elismert szociálpszichológus, a University of New South Wales egyetemi tanára és tudományos kutatója a napokban írt egy cikket az ukrajnai háború okairól, várható következményeiről. Többek között ez adta az apropót, hogy minderről bővebben is beszéljen Bolgár Györgynek a Klikk TV TÍZ című műsorában.
„Ami Ukrajnában történt, az egy történelmi pillanat, mivel Európában 77 év után érvényesült újra az a diktatórikus hatalmi politika, amiről azt hittük, hogy már láttuk a végét. Az ukrajnai háború ezen túlmenően érdekes módon egy tükröt tart elénk az emberi természet sajátosságairól is” – fogalmazott a professzor.
Bár voltak hosszabb békeperiódusok, de a visszatérő vérontás és a visszatérő kegyetlenség az emberi nemnek bizonyos értelembe sajátja – határozta meg a lehangoló konklúziót.
„Én mint szociálpszichológus ebben az látom, hogy szembekerülünk azzal az igazán fontos kérdéssel, hogy milyen lények vagyunk, mik a jellegzetességeink, hogyan tudjuk magunkat leírni? Mit várunk a jövőtől? S ebben a pszichológiának fontos szerepe van.”