A nemzetközi sajtó szerint végre véget érhet Orbán Viktor 15 éves uralma

HírKlikk 2025. július 18. 18:30 2025. júl. 18. 18:30

Végre véget érhet Orbán Viktor 15 éves uralma, mivel széles körben elterjedt korrupcióval, megélhetési válsággal és újjáéledő ellenzékkel kapcsolatos vádakkal kell szembenéznie.

Hatalomban töltött ideje alatt a miniszterelnöke és kormányzó Fidesz pártja „illiberális állammá” alakította az országot – írta a The Week, az eredetileg brit, de amerikai kiadással is rendelkező, enyhén balra hajlónak tekintett hetilap és portál, amely részben a nemzetközi sajtóból vett idézetekből összeállított írásokban tájékoztatja olvasóit.  

Orbán konzervatív nacionalista programjával megváltoztatta a választási rendszert, egyebek mellett ellenőrzése alá vonta az igazságszolgáltatást, a média túlnyomó részét, és támadta a migránsokat. Példakép lett más leendő autoriter vezetők, köztük Donald Trump számára is.

A Bloomberg szerint Európa leghosszabb ideje hivatalban lévő miniszterelnöke most „uralma legnehezebb politikai kihívásával néz szembe”.

Magyar Péter volt Fidesz-bennfentes, aki 2024 elején meglepetésszerű kihívóként lépett fel. Azóta a 44 éves konzervatív bejárta az országot, a burjánzó nepotizmust és korrupciót, a gazdaság veszélyes állapotát és a hanyatló közszolgáltatásokat bírálva.

Maciej Kisilowski jogászprofesszor a The Japan Timesnak nyilatkozva rámutatott: a kulcs az, hogy bár „Magyar szakított Orbán autoriter „maffiaállamával”, nem hagyott fel az Orbán által képviselt konzervatív értékek nagy részével”.

Hozzáértő, és időnként pimasz közösségi médiahasználatának köszönhetően, egy feltörekvő európai „szélsőjobboldali” mozgalmat képvisel, amely inkább az olasz Giorgia Meloni példáját löveti. „Hívei megpróbálhatják minimalizálni a populista politikák legkárosabb geopolitikai, gazdasági és környezeti hatásait, miközben hitelesen reagálnak a mai konzervatív szavazók mélyen gyökerező nativista és antiintellektuális érzelmeire.”

A jelek szerint a stratégia meghozza gyümölcsét. A Bloomberg rámutatott: legutóbbi közvélemény-kutatásokban Magyar Tisza Pártja hatalmas, 15 százalékos előnyre tett szert a Fidesz előtt, míg márciusban ez mindössze 9 százalék volt.

Ugyanakkor számos kudarcot szenvedett el Orbán terve, hogy a jövő évi választások előtt elfojtsa a másként gondolkodást. Elhalasztották a szavazást arról a törvényjavaslatról, amely módosítaná az ország „külföldi ügynök” törvényeit, amelyek célja a megmaradt független média és a civil társadalom elhallgattatása, miközben az idei Budapest Pride-on hatalmas tömeg vonult az utcára, a kormányzati tilalom ellenére.

A The Economist szerint „úgy tűnik, a melegek, a migránsok és az Európai Unió ostorozásának formulája már nem működik, legalábbis egyelőre”.

Orbán várhatóan indul a 2026 áprilisában tartandó parlamenti választásokon. Ám most először vetette fel az utódlás témáját, amely eddig „tabu volt a Fidesz köreiben” – írta a Bloomberg.

„Amikor eljön az ideje, megoldjuk” – mondta a kormánypárti Magyar Nemzetnek, hozzátéve, hogy „mítosz” az az elképzelés, hogy csak ő vezetheti a Fideszt.

„Ha Orbán veszít, a fenntartására létrehozott hálózat ideológiai dinamikája paradox módon, a távozása után lesz a legnagyobb hatással” – vélekedett a The Observer.