Trump második elnöksége katasztrófával ér fel

HírKlikk 2023. október 2. 16:01 2023. okt. 2. 16:01

​​​​​​​Hacsak Joe Biden nem lép hátra, a világnak fel kell készülnie Donald Trump visszatérésére – mutatott rá a Guardianban Timothy Garton Ash történész.  

Jó elnöknek minősítette Bident, felsorolta számos érdemét, köztük a pandémia és az ukrajnai háború jó kezelését – de hangsúlyozta: ha a nagyon nehéz amerikai választási kampányban megbotlik – akár a szó fizikai, akár mentális, akár politikai értelmében –, és emiatt vissza tud térni Trump, akkor kizárólag ezért fognak emlékezni Bidenre.

A szerző ismertette a felméréseket, amelyek szerint a két jelölt egyaránt 46 százalékon áll, és megállapította: a két jelölt szereplésén kívül is számos tényező befolyásolhatja az eredményt, köztük a szélsőségesen polarizált sajtó, és persze az is, hogy Putyin leghőbb vágya, hogy Trump felé billentse a mérleget.

A demokraták számára a legaggasztóbb tényező, hogy egyre több fekete, hispano és más nem fehér bőrű szavazó fordul a demokratáktól a republikánusok, és különösen Bidentől Trump felé, amiben kétségkívül jelentős szerepe van Biden korának és annak, hogy törékenynek tűnik. Egy minapi felmérésben a megkérdezettek 75 százaléka mondta, hogy Biden túl öreg még egy mandátumhoz, míg csak 50 százalék mondta ugyanezt Trumpról.

Biden másik problémája, hogy éppen a kora miatt nagy figyelem összpontosul majd az alelnökére, akinek esetleg a helyére kell majd lépnie. Kamala Harris pedig a szavazók szemében nem nagy érték, és aligha meggyőző „a szabad világ vezetőjének” szerepére.

Trumpnak is nagy gondjai vannak, mindenekelőtt az ellene folyó eljárások, de nemigen van bizonyíték arra, hogy ezek eddig komoly károkat okoztak volna a választási kilátásaiban.

Trump esetleges második elnöksége katasztrófa lenne az Egyesült Államoknak, Ukrajnának, Európának vészhelyzetet, és a Nyugat válságát hozná. Ha Biden most hátralép, a világ demokratái tisztelnék ezért, a demokraták pedig fiatalabb jelöltet választhatnak, hogy elbúcsúzzanak Trumptól, és talán újra inspirálni tudják a világot az amerikai dinamizmus érzetével – írta a tekintélyes történész.

Forrás: Hírklikk