A baloldali szavazók nélkül jövőre nem lehet rendszerváltás

Somfai Péter 2025. július 13. 07:00 2025. júl. 13. 07:00

„Vége a baloldali politikának. Szociáldemokrata ember vagyok, hiszek a baloldali politikában. De ennek ma vége van Magyarországon. Mert ezt a baloldalt milliárdosok csinálták, liberálisok csinálták, a Nyugatot majmolók csinálták. Mert nem volt népi.” Így érvelt Jámbor András független országgyűlési képviselő, aki a baloldali Szikra Mozgalom egyik alapítójaként került a parlamentbe 2022-ben. A mozgalmat 2020. októberében alapították fiatal baloldali és zöld aktivisták, eredetileg a „Szabad Budapest Fórum” nevezetű csoport tagjai, akik 2019-ben négy ellenzéki jelölt kampányát támogatták a budapesti önkormányzati választásokon. Ezek egyike volt Fodor Róbert, aki Óbudán indult, de a körzetében nem sikerült mandátumot szereznie. A most 21 éves fiatalember informatikus mérnökhallgató. Nem volt könnyű összehozni a beszélgetést, hiszen az egyetem mellett dolgozik is. „Nem hagyhatjuk, hogy egyik vagy másik oldal belekényelmesedjen a politikai székébe, ezért van szükség olyan közösségekre, mint a Szikra Mozgalom, amelynek én is tagja vagyok, hogy új értelmet adjunk a képviseletnek” – szembesítettem beszélgetésünk elején annak a programnak néhány mondatával, amellyel az óbudai választókat szerette volna a maga oldalára állítani. 

Szép gondolat, mégsem sikerült elnyernie a körzeteben szavazók bizalmát. Most utólag mit gondol, miért?

A jelenlegi választási rendszer egyik legnagyobb hibája éppen az, hogy a nagy és erős pártoknak kedvez, a kisebb közösségek nem nagyon tudnak szóhoz jutni ebben a versenyben. Ez már 2019-ben is így volt, aztán 2022-ben még inkább. Nagyon nagy sikernek éreztük, hogy Jámbor Andrásnak a VIII.-IX. kerületben sikerült győznie, és ezzel a baloldali fiatalok is képviseletet kaphattak a T. Házban. Nagyon fontos célokat tűztünk magunk elé. A lakhatás legyen alapjog, a Szikra Mozgalom szerint az otthon biztonsága mindenkit megillet, különösen a fiatalokat, hiszen ez a feltétele a kiteljesedésnek. Ezért tartjuk nagyon fontosnak az önkormányzati bérlakások számának megnövelését. Egy olyan országban akarunk élni, ahol senki sem zsákmányolhatja ki a dolgozókat, ahol senki sem nyerészkedhet a kiszolgáltatottak nyomorán. Ahol az állam azokat segíti, akiknek szükségük van rá. Ahol nem mélyül a gazdagok és szegények közötti szakadék. Egy olyan Magyarországot akarunk, ahol a közösségeket jobban értékelik, mint az egyéneket és ahol együtt állunk ki az érdekeinkért. Minden fórumon, ahol arra lehetőséget kapunk, elmondjuk, hogy vissza akarjuk venni az irányítást az életünk fölött! Össze akarjuk kötni a lakhatási, a környezetvédelmi, a dolgozói és a szociális ügyeket, mert egyik sincs meg a többi nélkül.

Ez meglehetősen radikális program, amely cselekvőképes baloldali embereket feltételez. 2025-ben hol vannak ezek az emberek? És hol lesznek jövőre? 

Itt élnek közöttünk. És jövőre is jelen lesznek a politikában. András is azt nyilatkozta, hogy a baloldal része lesz 2026-ban a Fidesz legyőzésének, de ez nem jelenti azt, hogy valamelyik párt, vagy akár a Szikra „lobogóját” kell ehhez lengetnünk. Jövő ilyenkor jön el az a „nulladik pont”, amikor el kell gondolkodni azon, hogyan születhet meg egy olyan „népi baloldal”, amely nem az egyéni igazságokról, hanem a közösség képviseletéről szól. A baloldali szavazók nélkül 2026-ban sem lehet rendszerváltás ebben az országban, nem lehet megszabadulni a Fidesz-KDNP 16 éves egyre szélsőségesebben jobboldali, populista rendszerétől. Most a baloldali embereknek az a dolguk, hogy teret engedjenek egy esetleges valódi rendszerváltásnak, és ezzel megnyíljon az út a demokratikus Magyarország újjáépítése előtt. 

Ennek nagy ára lehet. Ha a baloldali pártok kiesnek a parlamentből, a baloldal közjogi képviselet nélkül maradhat.    

Ezt nem lehet kizárni. Magam is úgy látom, hogy ’26-ban valószínűleg egy jobbközép és egy szélsőjobboldali tömb fog kiemelkedni, és ebben a helyzetben jó esély van arra, hogy valóban parlamenti képviselet nélkül marad a választások után a baloldal. De azt a Tisza Párt vezetőinek is tudomásul kell venniük, hogy ha győznek, abban a győzelemben nagyon sok baloldali szavazó voksa is benne lesz. 

Ez aligha fogja megváltoztatni Magyar Péter világképét…

Biztosan nem. Persze feltételezem róla, hogy van benne politikai realitásérzék, és ha valódi, intézményes képviselet nélkül maradnak a baloldali választók, megpróbálja majd ennek a nagy tömbnek az energiáit, a politikai cselekvését becsatornázni a maga programjába. 

Ez akkor is jobboldali politikai program marad.

A választások után el fog jönni az a bizonyos „nulladik pont”, amikor el kell kezdeni felépíteni a következő évek, évtizedek hiteles, baloldali projektjét. Nagyon sok olyan barátom van, akik őszintén baloldaliak, akiknek a saját személyes értékrendjük baloldali értékrend, viszont a politikában ez nem feltétlenül csapódik le cselekvésként. Ezek a fiúk, lányok nagyon várnak egy olyan politikai ajánlatra, amelyet hitelesnek is tartanak, és jó szívvel tudnának hozzá csatlakozni. Ismeretségi körömben természetesen a többség budapesti, de szikrásként is, egyetemistaként is találkoztam már ilyenekkel a vidéki megyeszékhelyeken, az egyetemi városokban. Tudom, joggal kérdezheti: ha jövőre volna igény fórumot teremteni a baloldaliságnak, akkor erre miért nincs igényük a fiataloknak akár már az idén? Úgy gondolom, egy olyan választás előtt állunk, amikor ez a kérdés nem kerülhet napirendre.  

Ha sikerülne a kormányt leváltani, a fiatalok szerint lehet demokráciát építeni a mai választási rendszerrel? Olyan koalíciós kényszer nélkül vezetni az országot, amely nem tart igényt a társadalmi érdekek egyeztetésére?

A jelenlegi választási rendszer valóban csak a nagy pártoknak kedvez, annak, aki éppen hatalmon van, és képes nagy politikai tömböket megmozgatni. A Tisza nem készül senkivel együttműködni, a baloldal pedig attól most messze van, hogy akkora társadalmi támogatottságot tudjon maga mögött, ami megkerülhetetlenné teheti a politikai színtéren. Aligha veheti rá a következő kormányzatot nagy léptékű reformokra. 

Hogy ez ne így legyen, a baloldali fiatalok hajlandóak volnának egymással összefogni? Az MSZP ifjúsági szervezetében, a Societasban is vannak szép számmal fiatalok, nem lehetne a két táborból egy baloldali fiatalok pártját létrehozni?

Elképzelhetőnek tartom. Ehhez rengeteg embernek kell belépési pontot, média-jelenlétet biztosítani, hogy megtalálják az utat a politikába. Nem egyszerű bárkit rávenni arra, hogy lépjen be egy szervezetbe, vagy hogy legalább aktivistaként csatlakozzon hozzá. Ha sikerül létrehozni egy olyan szervezetet, amelyik ezt megteszi, gyűjtőhelyévé válik a baloldali értékek híveinek. Mi azt tapasztaltuk, ha valaki fiatalon belép egy olyan közösségbe, mint amilyen a mienk is, az motiválhatja a barátait, ismerőseit, elindul egy hálózatosodás, amely később akár egy politikai párttá is kiszélesedhet. 

Jámbor András azt nyilatkozta, hogy a „baloldali politika végét a szociáldemokrata és liberális milliárdosok okozták”. Kiknek kellene Magyarországon baloldalt teremteni, ha nincs hagyományos munkásosztály? 

A tradicionális munkásosztály mára valóban eltűnt, de helyükbe a bérből és fizetésből élő emberek léptek. Ebben az értelemben igenis van ma is „munkásosztály”: a magyarok többsége nem a részvényeiből, vagy a cége tőkeosztalékából, hanem a kétkezi munkájából él.  Keményen dolgozik, hogy el tudja tartani a családját, ki tudja fizetni a rezsijét, jusson élelmiszerre, gyógyszerre, a gyerekének egyetemi tandíjra.