A BRFK a tények felderítése nélkül tagadta meg a nyomozást a Vodafone-részvények ügyében

HírKlikk 2025. május 8. 13:30 2025. máj. 8. 13:30

A Budai Központi Kerületi Bíróság szerint a rendőrség megalapozatlanul, a tények felderítése nélkül tagadta meg, hogy jelentős vagyoni hátrányt okozó, hűtlen kezelés bűntette miatt nyomozást indítson a kormányzat Vodafone- és Yettel-részvény-ügyleteivel kapcsolatban, ezért hatályon kívül helyezte a BRFK erről szóló határozatát.

A végzés szerint a BRFK gazdasági bűnözés elleni főosztály gazdaságvédelmi osztálya nem vitatta ugyan, hogy a részvénycserék és -eladások során 13 milliárd forintos vagyoni hátrány érte a száz százalékos állami tulajdonban álló Corvinus Zrt.-t, mégsem gyűjtötte be az ügy feltárásához szükséges dokumentumokat, inkább néhány újságcikkből igyekezett indokot gyártani a vizsgálat lefolytatása ellen – írja a 24.hu.

Az MSZP frakcióvezetője, Tóth Bertalan január elején tett rendőrségi feljelentést a Vodafone adásvétele kapcsán keletkezett hatalmas veszteség miatt, és azt állította, hogy az állam előnytelen részvénycseréket hajtott végre: magasabb értékű részvényeket cserélt el alacsonyabb értékűekre, amivel végső soron az Antenna Hungária Zrt. többségi tulajdonosának, a 4iG Nyrt.-nek a piaci pozícióját javította.

Az MSZP közérdekű adatigényléssel szerezte meg az adatokat, amelyekből kiderült:

  • 2023. január 31-én a Corvinus Zrt. 49 százalékos részesedést vásárolt a Vodafone Magyarország Zrt.-ben, amelynek állami tulajdonú részvénycsomagja így 323,4 milliárd forintot ért. Ez alapján a két nappal később elcserélt, 19,5 százaléknyi Vodafone-részvény értéke 128,7 milliárd forint volt.
  • 2023. február 2-án a Corvinus Zrt. elcserélte a Vodafone 19,5 százaléknyi részvényét a másik mobilvállalat, a Yettel és annak hálózati infrastruktúra cége, a Cetin részvényeire. A csereügylet során a Vodafone-részvények értékét 125,7 milliárd forintban állapították meg, így hárommilliárd forinttal kevesebbet értek, mint két nappal korábban.
  • 2023 decemberében a Corvinus Zrt. eladta a Yettel- és Cetin-részvényeit 115,8 milliárd forintért, ezzel további 9,9 milliárd forintos veszteséget kellett elkönyvelnie.

A nyomozás megtagadása miatt az MSZP politikusa felülbírálati indítványt nyújtott be, amit a bíróság megalapozottnak talált.

Minthogy a büntetőeljárás feladata az igazság kiderítése, a nyomozás feladatát kell, hogy képezze az egyszerű gyanút esetlegesen alátámasztó vagy azt cáfoló tények felderítése és rögzítése – szögezte le a bíróság, hozzátéve, hogy a nyomozó hatóság a nyomozati iratok szerint csak látszólag törekedett a veszteség okainak feltárására. Semmilyen olyan adat bekérésére nem került sor, amely alapján tisztázható lett volna, hogy a jogügyletek ilyen veszteség melletti megkötése milyen indokok mentén történt.

Nem derült ki, hogy a Vodafone-részvények Yettel- és Cetin-részvényekre történő elcserélésének indokát valójában mi képezte.