A Fidesz megakadályozott egy törvénymódosítást, Szél Bernadett petíciót indított
Petíció indult az endometriózisban szenvedő nők ellátásáért. A kezdeményező Szél Bernadett azt követően döntött így, hogy a fideszes tagok meg sem jelentek azon a bizottsági ülésen, ahol az ezzel kapcsolatos törvénymódosítást tárgyalták volna.
Magyarországon a betegség által érintett 200 ezer nőt nem csak az egészségügyi szolgálati jogviszonyba foglalt összeférhetetlenségi szabály – ami miatt az ellenzéki képviselő törvénymódosítást kezdeményezett – tartja bizonytalanságban, de a halasztható műtétek pandémiás helyzet miatti szüneteltetése is azt eredményezi, hogy sokan nem tudják, mikor szabadulhatnak meg már végre a sok esetben nagyon fájdalmas és veszélyes tünetektől.
Szél Bernadett független parlamenti képviselő kedden indított petíciót, miután az ügyben benyújtott törvénymódosításáról még csak vitázni sem akart a parlament népjóléti bizottságának fideszes tagsága. A képviselőt hétfőn levélben értesítette a Fidesz-frakció, hogy ne menjen be, mert nem fogják megszavazni a napirendet, majd meg sem jelentek a kedd délutánra kitűzött ülésen – írja a hvg.hu.
Szél Bernadett azt indítványozta, hogy a különleges szakértelmet igénylő betegségeket (mint például az endometriózist) kezelő szakembereket kivételként kezeljék a törvényben, és ne vonatkozzon rájuk az a tiltás, hogy egy orvos nem kezelheti ugyanazt a beteget ugyanazzal a betegséggel magán- és állami finanszírozású praxisában.
A Fidesz korábban egy nap alatt erőszakolta át az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényt, ami miatt több orvos is inkább a privát egészségügybe ment át, és akik kezeléshez szeretnének jutni, kénytelenek súlyos pénzeket kifizetni, nem egy esetben hitelből, hogy a magánellátásban találjanak megoldást sok esetben súlyos problémájukra.
Magyarországon minden tizedik termékeny életkorban lévő nőt érinti a betegség, számukat 200 ezer felettire becsülik. Endometriózis esetén, amikor a méh nyálkahártyája megjelenik a méhen kívül, a szervezet más részein is, a tünetek az esetenként heves menstruációs és sokszor állandó alhasi fájdalomtól egészen a meddőségig tartanak. A meddőségek 40 százaléka vezethető vissza a betegségre, amit jellemzően laparoszkópos műtéttel kezelnek, eltávolítva az elváltozásokat.