A háziorvosok rovancsolásával bizonyára a praxisfenntartás változtatását készítik elő

NVZS 2022. szeptember 11. 15:15 2022. szept. 11. 15:15

„Önmagában az nem kifogásolható, hogy tartanak egy ellenőrzést vagy felmérik, hogy milyen a háziorvosi praxisok eszköz-, műszer-, személyzeti ellátottága, milyen feltételrendszerben látják el a beteget, ám a mód, ahogy ez zajlik, az kifogásolható.” Így reagált Kökény Mihály a hírre, miszerint a járási kormányhivatalok által kiküldött levelekből értesültek a háziorvosok és a házi gyermekorvosok, hogy Pintér Sándor utasítására átfogó ellenőrzést tartanak a következő hetekben náluk. Az nem derült eddig ki, hogy mi a konkrét cél, de a volt egészségügyi miniszter azt gyanítja, összefüggésben áll azzal a tervvel, miszerint a jövőben a praxisfenntartást nem az önkormányzat végzi, hanem a Kórházi Főigazgatóság egy egysége. „Feltételezem, ezt készítik elő” – mondta.

Pintér Sándor, az egészségügyet is felügyelő belügyminiszter utasítására a következő hetekben a háziorvosoknál és a házi gyerekorvosoknál bejelentés nélkül is betoppanhatnak rovancsolásra a járási kormányhivatalok emberei – írta meg a Népszava. Ellenőrizni fogják egyebek mellett a háziorvosi rendelők működtetéséhez szükséges szerződéseket, engedélyeket, az ellátóhelyek felszereltségét, az ott dolgozók szakmai végzettségéről szóló igazolásokat, valamint egészségügyi alkalmassági vizsgálataikat igazoló dokumentumokat, továbbá a kötelező védőoltásaikat. 

Az ellenőrzés kiterjed arra is, hogy miként, az előírásnak megfelelően kezelik-e a veszélyes hulladékot, van-e erről szerződés, számla, milyen gyakran szállíttatják el azokat a rendelőből.  Még az orvostechnikai eszközök (például EKG) rendszeres műszaki felülvizsgálatának jegyzőkönyveit is kérhetik majd. A levél szerint az ellenőrzés idejére az orvos kocsijában lévő sürgősségi táskát is be kell vinni a rendelőbe, hogy a tartalmát át tudják vizsgálni. Az intézkedés oka nem ismert, a Népszava ugyanakkor úgy tudja, az egészségügyet felügyelő tárcához bejelentés érkezett, hogy egyes praxisokban nincs működő EKG készülék.

Ön volt egészségügyi miniszter, volt-e ilyen az ön ideje alatt? És emlékszik-e arra, hogy valaha is lett volna hasonló? Mi lehet az oka? És az értelme? Egyáltalán, mit szól hozzá? Ezeket a kérdéseket tettük fel Kökény Mihálynak.

„Önmagában az nem kifogásolható, hogy tartanak ilyen ellenőrzést vagy felmérik, hogy milyen a háziorvosi praxisok eszköz-, műszer-, személyzeti ellátottsága, milyen feltételrendszerben látják el a beteget, inkább a módot kifogásolom, azt, ahogy zajlik” – kezdte válaszát. Ilyen intézkedésre korábban még nem volt példa – szögezte le. Korábban az – utóbb szétvert – Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat feladata volt, hogy figyelemmel kísérje a háziorvosokat, miután azonban annak területi szerveit beolvasztották a minimális létszámmal működtetett megyei, járási kormányhivatalokba, azoknak már sem idejük, sem energiájuk nem jutott erre a feladatra. Most pedig hirtelen egy belügyminiszteri rendelkezéssel elindul egy villámgyors vizsgálódás. Amit ráadásul nem is a szakállamtitkár jelent be, a tartalmát egy rendelkezésből ismerhették meg az érintettek is. Ez félelmet és értetlenséget kelt – szögezte le Kökény.

Szerinte az köszön most vissza, hogy sokan nem tudnak mit kezdeni („megjegyzem, én sem”) a nemzetközi gyakorlatban egyedülálló hazai felállással, miszerint az egészségügy a belügyminiszterhez tartozik. Valószínűleg ez is benne van ebben az egész dologban.

A korábbi miniszter felrója, hogy a nyilvánosságra került információkból nem lehet tudni, mi a cél. Gyanítja, hogy annak a változtatásnak az előkészítése jegyében végzik a rovancsolást, aminek a végén a jövőben a praxisfenntartást nem az önkormányzat végzi majd (anélkül, hogy a praxisjog sérülne), hanem a Kórházi Főigazgatóság egy egységéhez kerül a feladat. „Feltételezem, hogy ezt elhatározták és most már ezt készítik elő” – mondta.

Akár a betegbiztonságot is szolgálhatja, ha vizsgálják az állapotokat, a kérdés nem is ez, hanem inkább az, hogy egyrészt megbeszélték-e a szakmával, például a Magyar Orvosi Kamarával vagy a háziorvosok különféle szakmai szervezeteivel. Ez nem derült ki, pedig végső soron hiába részesülnek közfinanszírozásban a háziorvosok, ők mégis csak vállalkozók. „Az egyeztetést hiányolom, de tudjuk, a döntéselőkészítésbe napjainkban általában sem szokták bevonni a szakmát, az érintetteket, és ez nem csak az egészségügyre jellemző” – rótta fel. 

Másrészt jó lenne ezeket a vizsgálatokat valamilyen módon összekötni egyfajta érdekeltségi formával – amit amúgy a szakma már régóta mond. Kökény példaként hozta fel azoknak a másfajta szakképesítéssel is rendelkező háziorvosoknak az ügyét, akik korábban ennek megfelelően felszerelték a háziorvosi rendelőjüket, és ott esetenként kisebb beavatkozást is végeznek. Ám ezt nem finanszírozzák a számukra, pedig ezzel tehermentesítik a szakellátást. Kökény azt vallja, hogy az érintettekkel meg kellene beszélni, kikínlódni a közös megoldást az ilyen és hasonló problémákra. „Ez persze időigényes folyamat, s tudjuk, nálunk az járja, hogy pénteken kitalálják, hétfőre pedig már át is verik a döntéseket” – jegyezte meg.

Az egészségügyben ma már mindenki frusztrált, nagyon kiszámíthatatlan a rendszer – állapította meg Kökény Mihály. Mint leszögezte: „az pedig biztos, hogy az ilyen körlevelek és tájékoztatások általában még akkor sem elfogadhatóak, ha semmilyen szándék nem áll mögöttük, még ha maga az intézkedés maga talán el is fogadható”. 

 



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom