A kínai gazdaság rosszabb állapotban van, mint a '70-es évek óta bármikor
Egy több mint 40 évig tartó páratlan gazdasági fellendülésnek árnyoldalai is lehetnek, ha közben szabályozási hiányosságok, illetve egyes szektorok túlhevülése is bekövetkezik.
A kínai gazdaság jelenlegi helyzetéről, a túlhevült ingatlanszektor és az árnyékbankrendszer helyzetéről és a válságjelenségeket kísérő deflációról Cherlene Chu, az Autonomous Research szenior elemzője, a Fitch Ratings korábbi munkatársa beszélt egy interjú során, amelyet a Marketwatch publikált, vette észre a Napi.hu.
Pénzügyi válság veszélye
A kínai ingatlanfejlesztők már egy ideje nyomás alatt állnak a szektor túlhevültsége miatt, de átmenetileg úgy tűnt, hogy sikerült ezt mérsékelni. Most, hogy a gazdaság más ágaiban is jelentkeznek problémák, a háztartások és a vállalatok bizalma megrendült a gazdasági helyzetet illetően, ezért visszafogták kiadásaikat, adottak lettek a feltételei egy komolyabb pénzügyi válságnak, először azóta, hogy a '70-es évekig tartó szigorú kommunizmus után az ország a gazdasági nyitás útját választotta.
A problémák fokozatosan alakultak ki, amint a gazdaság túlfűtötté vált, de a világjárvány, amely épp Kínából indult, felszínre hozta ezeket. A járványnak más utóhatása is lett, amely a kínai exportot érinti: az ellátási láncok korábbi akadozása miatt a cégek a felhasználás illetve az összeszerelés miatt a célpiacokhoz közelebb telepítik a termelést.
Ciklikus és strukturális problémák
Az elemző szerint így egyszerre több probléma jelentkezik: ciklikus és gazdaságszerkezeti problémák egyaránt, ráadásul az óriási ország helyi kormányai (ha választanák őket, önkormányzatoknak lehetne nevezni őket) is bajban vannak, miután a központi kormány biztatta őket, hogy akár eladósodás árán is támogassák területük gazdasági növekedését. Most már nem költhetnek többet, mivel adósságszintjük ezt már nem teszi lehetővé.
A lakossági bizalom megingása, és az árnyékbankként működő alapok megroppanása így is komoly állami mentőprogramot kényszeríthet ki. A szakember szerint ez azért nem azonnal jelentkezik, mert az alapok termékei, szemben a bankbetétekkel, nem válthatók vissza, a pénz nem lehet kivonni, csak lejáratkor. Így még nem derült ki, mennyire tömeges a fizetésképtelenségi probléma, ami némi időnyereség a kormánynak is a probléma felmérésére és kezelésére.
Háborús hatás
Az orosz-ukrán háború hatása is jelentkezik, mégpedig nyugati bizalmatlanság formájában: az a tény, hogy Oroszországban lényegében mindenki elveszítette mindenét, Kínával szemben is óvatosságra inti a befektetőket egy esetleges tajvani háború veszélye miatt.
Hosszabb táv
Az elemző szerint mindezen problémák kezelése nem lesz egyszerű, és véleménye szerint Kínának szembe kell nézni azzal, hogy a korábbi gyors növekedés már nem fog visszatérni.