Ma lehull a lepel, Nagy Mártonnak színt kell vallania az államháztatás hiányáról

HírKlikk 2025. május 12. 05:45 2025. máj. 12. 05:45

A héten a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az államháztartás április végi helyzetéről szóló gyorstájékoztatót ismerteti, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pedig az építőipar és az ipar márciusi adatait teszi közzé.

Hétfőn adja ki az NGM a gyorstájékoztatót az államháztartás központi alrendszerének április végi helyzetéről. A részletes adatok alapján, március végéig az államháztartás központi alrendszere 2554,1 milliárd forintos hiánnyal zárt. Ezen belül a központi költségvetés 2458,4 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 19,3 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 115,0 milliárd forintos hiányt mutattak. Az előző év azonos időszakához viszonyítva a központi alrendszer adó- és járulékbevételei 11,6 százalékkal magasabban teljesültek. Ezek közül kiemelkedik az általános forgalmi adóból származó jelentős bevételtöbblet (265,6 milliárd forint).

Szerdán ismerteti a KSH az építőipar márciusi adatait. Februárban az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 4,5 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az építményfőcsoportok közül az épületek építésének termelése 11 százalékkal kisebb, az egyéb építményeké 15,3 százalékkal nagyobb volt. A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése 1,3 százalékkal mérséklődött az idén januárihoz képest. Az év első két hónapjában éves összehasonlításban az építőipari termelés volumene 7 százalékkal csökkent.

Szintén szerdán közli a KSH az ipar márciusi teljesítményének részletes adatait második becslésében. Az első becslés alapján márciusban az ipari termelés volumene az előző év azonos hónapjának szintjén maradt, míg munkanaphatástól megtisztítva 5,4 százalékkal elmaradt attól. A jelentős eltérést a nyers adathoz képest az okozta, hogy ebben a hónapban kettővel több munkanap volt, mint 2024 márciusában. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 0,1 százalékkal nagyobb volt a 2025. februárinál. Az ipari termelés az év első három hónapjában 4,4 százalékkal kisebb volt, mint 2024 azonos időszakában.