A költségkövető finanszírozás megoldás lehet a kórházak adósságproblémáira

HírKlikk 2024. április 23. 13:19 2024. ápr. 23. 13:19

Az egészségügyben rendszerszintű diszfunkcionalitás tapasztalható, amely jelentős részben az alulfinanszírozottságból következik – áll az MSZP közleményében, amelyben az egyre növekvő kórházi adósságokról ír.

Szelényi Zoltán traumatológus főorvos, az MSZP Egészségügyi Kabinetjének vezetője szerint a probléma abból is fakad, hogy nem valós áron finanszírozza az állam az egészségügyi ellátást, mivel a bekerülési érték nagyjából felét adja oda az ellátó intézményeknek az egészségügyi szolgáltatásért, ekkora hiányt pedig egyetlen intézmény sem tud kigazdálkodni.

Az egyetemi klinikák és a centrumkórházak különösen nagy bajban vannak

„Minél több beteget lát el az adott intézmény, annál nagyobb hiánnyal kell számolnia” – emelte ki az orvos-közgazdász.

Írásában hozzáteszi, miközben tavaly még havi 3-5 milliárd forint közötti összeggel nőtt a kórházak adóssága, az év eleje óta már havi 20 milliárd forinttal. Március végére már 110 milliárd forintra rúgott az egészségügyi intézmények tartozása, amelyből a friss hírek alapján – első körben – 63,4 milliárd forintot rendezne a kormány.

A hírek szerint az első részletet főként az állami szolgáltatók felé összegyűjtött tartozás kiegyenlítésére kellene használniuk a kórházaknak.

A kormány adósságrendezése azonban még tüneti kezelésnek sem minősíthető

Az adósságállomány hamar újra fog termelődni – hívta fel a figyelmet a szocialista párt szakértője, aki szerint az egészségügyben átfogó reformokra van szükség, a GDP-arányos egészségügyi kiadásokat a jelenlegi 4,4-ről 7 százalékra kell emelni, és költségkövető finanszírozást kell kialakítani, amely megoldást jelenthetne az egészségügyi intézmények adósságproblémáira.

 



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom