A kulturális miniszter úgy tudja, a magyar felsőoktatás sikeréről beszélnek Londonban

HírKlikk 2025. május 21. 10:30 2025. máj. 21. 10:30

Sikeres a megújult magyar felsőoktatás, az elmúlt évek eredményei pedig nemzetközi szinten is kedvező visszhangot váltottak ki – mondta kedden Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter a londoni Oktatási Világfórumról az MTI-nek nyilatkozva.

A tárcavezető szerint a világ figyelme egyre inkább a magyar felsőoktatás felé fordul. Mint mondta, ezt jól mutatja, hogy a héten rendezett Világoktatási Fórumon – amelyen 135 ország felsőoktatási miniszterei vettek részt – kizárólag a magyar felsőoktatás volt olyan téma, amely két külön felszólalásban is megjelent. Elmondása szerint ez annak köszönhető, hogy a megújult magyar egyetemek az elmúlt években látványos előrelépést tettek a nemzetközi rangsorokban.

„Ma már tizenkét magyar egyetem szerepel a világ legjobb öt százalékában, egy az első, három pedig a legjobb két százalékban. Megdupláztuk tudományos teljesítményünket, és 44 százalékkal nőtt a felvett hallgatók száma a műszaki, természettudományi, mérnöki, informatikai, agrár- és orvostudományi területeken" – hangsúlyozta a miniszter.

A fórum résztvevői különösen arra voltak kíváncsiak, hogyan sikerült a magyar felsőoktatásnak szoros kapcsolatot kialakítania a gazdaság szereplőivel a megújított, alapítványi modell keretében – mutatott rá.

Mint elmondta, ebben a rendszerben a kuratóriumokban olyan elismert társadalmi és gazdasági szereplők kapnak helyet, akik aktívan hozzájárulnak az egyetemek tudományos életéhez is.

Ugyanakkor a magyar modell nemcsak a gazdasággal való együttműködésben, hanem az oktatási kiválóság megteremtésében is jól teljesít – különösen a szakképzés és az egyetemek közötti együttműködés erősítésével.

A miniszter rámutatott: jelenleg 46 ezer külföldi hallgató tanul Magyarországon, a cél pedig az, hogy számuk a következő években elérje a 80 ezret. Magyarország – tette hozzá – egyre vonzóbb célpont a külföldi fiatalok számára, hiszen olyan diplomát szerezhetnek, amely nemzetközi szinten is versenyképes.

Hankó Balázs beszámolt arról is, hogy hétfőn találkozott a Pannónia Ösztöndíjprogram résztvevőivel, akik az Egyesült Királyság vezető egyetemein tanulnak magyar állami támogatással, majd tanulmányaik befejeztével Magyarországon folytatják kutatói vagy oktatói munkájukat.

Hangsúlyozta, bár az Európai Unió jogtalanul kizárta a magyar diákokat az Erasmus-, a kutatókat pedig a Horizont-programból, Magyarország sikeresen indított saját, működő alternatívákat.

Előadásaiban ezek eredményeiről is beszámolt, köztük a Szegedi és a Cambridge-i Egyetem közös kutatásáról, amely a nanoműanyagok környezetszennyező hatásának vizsgálatával foglalkozik.