„A legjobb haver” Elon Musk, Amerika „társ-elnöke”
A Donald Trump újraválasztása utáni nap családi fotóján az elnöki pár, Trump gyermekei és azok házastársai, valamint az unokák mellett ott áll még két nem-rokon: Elon Musk, feltaláló nagyvállalkozó, a világ egyik leggazdagabb embere és annak kisfia. A „legjobb haverja”, amint a régi-új elnök emlegeti most, kulcsposztot kap a kormányban, amivel a költségvetést alakíthatja. Mégpedig anélkül, hogy a törvényhozás ellenőrizhetné, mit és miért tesz.
Új, a kormány kiadásait vizsgáló (és radikálisan csökkentő) hivatalt hoz létre jövendő kormányában, jelentette be Trump. A kormány-hatékonysági tanácsadó szervezet vezetői Elon Musk és Vivek Ramaswamy, biotechnika-milliomos, (ő egyébként az idén elnökjelöltként Trump ellenfele, heves bírálója volt.) Az új testület nem tartozik majd hivatalosan a kormányhoz, de együttműködik a Fehér Ház költségvetési hivatalával. Miután az amerikai törvények szerint a költségvetési kiadásokhoz a törvényhozás hozzájárulása kell, Trumpék hír szerint azt tervezik: elfogadják majd Muskék bizottságának ajánlását anélkül, hogy azok törvényhozási kontroll alá kerülnének. Trump egyébként szeretné eltörölni az 1974-es törvényt, amely nyomatékosan biztosítja a költségvetési kiadások törvényhozási kontrollját, és már jelezte: amennyiben ez nem sikerül, módot talál majd arra, hogy megkerülje ezeket az előírásokat. A cél: „Ne adjunk pénzt olyan kormányhivataloknak, amelyek azt elpazarolják.”
A kérdés már Trump első elnöksége idején felmerült, miután az elnök (végül sikertelen) kísérletei, hogy blokkolja az Ukrajnának nyújtott segítséget, törvényhozási felelősségre vonásához vezetett. Szakértők szerint a bíróságok valószínűleg visszautasítanának minden törekvést, hogy az elnök önkényesen döntsön a szövetségi költségvetésről, de Trump emberei reménykednek: a Legfelsőbb Bíróság, amelyben immár Trump konzervatív kinevezettjei vannak többségben, végül javára fog majd dönteni.
Elon Musk, a Tesla elektromos autógyár és a SpaceX űrkutatási vállalkozás vezetője, valamint a Twitter-utód X közösségi portál tulajdonosa azt ígérte, hogy 2 billió dollárt takarít majd meg a költségvetési kiadásokból. Független szakértők ezt a számot teljesen irreálisnak minősítették. Ám ha Muskék ajánlásainak csak egy részét is elfogadják, annak kormányprogramok ezreire és közalkalmazottak millióira lehetnek következményei.
Bár a Kongresszus republikánus frakciójában Trump hívei vannak többségben, valószínűtlen, hogy a frakció minden további nélkül jóváhagyná a bizottság várható drasztikus intézkedését. Musk azt ígérte, hogy a bizottság minden tervezett intézkedését kiteszik az internetre és külön portált szentelnek azoknak az eseteknek, amikor „a legőrültebb módon költik el az emberek adódollárjait”. Véleménye szerint az első lépés az lesz, hogy megmutassák az amerikai népnek, milyen mértékű a pazarlás és mennyi jó lehetőséget mulasztottak el. „Nem kell többé pénzt juttatni olyan hivataloknak, amelyek elvesztették jelentőségüket és csak pazarolják a pénzt” – hangzik a jövendő testület jelszava. D.O.G.E. a bizottság rövidített neve, ami egyúttal egy Musk által kedvelt kriptovaluta neve.
Musk mintegy tréfálkozva jelentette ki, hogy az alkalmazottaknak a felét el lehetne bocsátani a közszolgálatból. Egyébként ezt a módszert saját vállalkozásainál már nem egyszer és következetesen alkalmazta. Igaz, a magánszektorban könnyű valakit elbocsátani, de állami alkalmazott esetében ez sokkal nehezebb. Musk azt ígérte, hogy az elbocsátottakat két éves fizetéssel kárpótolnák és kapnának lehetőséget átképzésre is. Az ellenzéki demokraták természetesen hevesen ellenzik és törvénysértőnek tartják, hogy a Fehér Ház megkerülje a Kongresszust költségvetési kérdésekben – de bíznak a bíróságokban.
Az amerikai államadósság már megközelíti a 36 billió dollárt, amiből több mint 7 billió Trump első ciklusában keletkezett, de tovább emelkedett a hiány Joe Biden most lejáró elnöksége alatt is. Musk terve azt jelenti, hogy a szövetségi költségvetést mintegy harmadával csökkentenék. Az éves büdzsé csaknem 13 százalékát védelmi kiadások teszik ki, több mint 13 százalék megy adósságszolgálatra, 34,6 százalék szociális és egészségügyi kiadásokra. Így Musk a büdzsé megmaradó 40 százalékából törölne el 30 százalékot, ami nehezen elképzelhető. Egyébként az állam kiadásainak radikális csökkentésére már Ronald Reagan idején is tettek kísérletet. Az elnök által kinevezett bizottság vagy 2500 ajánlást fogalmazott meg, de azokból igen keveset fogadtak el.
Musk a választások óta Trump Mar-a Lago-i rezidenciáján lakik. A régi-új elnök mindig vonzódott gazdag, független emberekhez, akik hozzájárulnak dicsőségéhez – és akik vagyonuk révén nem függnek tőle. Nem meglepően Trump gárdájából nem keveseket bosszant már az „első haver” szerepe, hiszen nagyobb befolyásra tett szert, mint Trump régi hívei és beleszólhat olyan kérdésekbe, amelyeket nem is ismer. Sajátosnak tartják azt is, hogy az üzletembert nagy létszámú saját testőrgárda kíséri mindenhová.
Elon Musk páratlan utat tett meg. Korábban erős fenntartásai voltak Trumppal szemben. Nem támogatta 2016-os elnökválasztási kampányát, a demokrata Hillary Clinton politikáját tartotta helyesnek, majd a következő évben lemondott helyéről a kormány tanácsadói kollégiumából, amikor Trump úgy döntött, hogy Egyesült Államok kilép a párizsi klíma-egyezményből. Általában távol tartotta magát a politikától és csak kevesebb mint négy hónappal a választások napja előtt állt ki nyilvánosan Donald Trump mellett. Akkor viszont igencsak hangsúlyosan. Lényegében mintegy 200 millióval segítette megválasztását és Trump-sapkában ugrándozva lelkesítette a választókat az elnökjelölt gyűlésein. Felhasználta az X közösségi platformot is a republikánus jelölt népszerűsítésére. Azóta nélkülözhetetlenné tette magát és az elnök gárdájának talán legbefolyásosabb tagja lett. Olyannyira, hogy egyesek már nem hivatalos „társ-elnökként” emlegetik. A jelek valóban erre mutatnak, Musk mindenütt ott van, ahol Trump valami fontosat tesz, tanácskozásokon, telefonbeszélgetéseknél, például a minap Zelenszkij ukrán elnökkel. Részt vesz a kormányba jelöltek kiválasztásában – és még a Fehér Házba is elkísérte a jövendő elnököt, amikor elődjével, Joe Bidennel találkozott. Szerepe annál sajátosabb, mivel az elnök egyik legfontosabb támogatója, pénzelője, és személyes barátja olyan magánvállalatokat irányít, amelyek jövője a szövetségi kormány sok milliárdos rendeléseitől és politikai prioritásaitól függ.
A dél-afrikai születésű mérnök-feltaláló szempontjából a kormányváltás azért is előnyös, mert a Biden-kormány rendszeresen végzett ellenőrzéseket mind a Teslánál, mind az X portálnál. A SpaceX 2017 óta mintegy 16 milliárd dollár értékben kapott megbízásokat a kormánytól, főként a NASA-tól és a Pentagontól. Vita tárgya volt, ne vegyenek-e el bizonyos űrkutatási megbízásokat a cégtől és adják azokat kisebb vállalatoknak, hogy csökkentsék az egyoldalú függést Musktól. Egyébként azért is, mert Musknak voltak, vannak kapcsolatai az orosz kormánnyal és biztonsági aggályokat keltenek kínai beruházásai is. Amennyiben megkapja kinevezését, abba a helyzetbe kerül, hogy befolyásolhatja a cégei ellen folyó vizsgálatokat, és Trumppal a háta mögött nem kell attól tartania, hogy a védelmi apparátus nem tartja eléggé megbízható beszállítónak.
A Starlink, Musk gyorsan növekvő műholdas vállalkozása, nagy megrendeléseket kapott az első Trump-kormány idején. Így hozzáláthatott az eddigi legnagyobb műholdrendszer felállításához, amelynek környezetkárosító kihatásai még ismeretlenek. Musk megbízást kapott arra is, hogy dolgozzon ki új kémműholdakat, és a republikánusok ösztönözték: kapjon a Starlink engedélyt, hogy versenyezzen a hazai piacon a hagyományos hírközlési szolgáltatókkal.