A Meta és a Google tiltja a politikai reklámokat, mit tehet Orbán?

HírKlikk 2025. október 3. 19:00 2025. okt. 3. 19:00

Vajon hogyan válaszol Magyarország, de különösen Orbán és pártja arra, hogy Meta és a Google a közösségi platformjain betiltja a politikai reklámokat – ezt vizsgálta a sok nyelven sugárzó német közszolgálati műsorszóró.

A fizetett közösségi média-tartalmak kulcsfontosságú elemei Orbán Viktor magyar miniszterelnök belpolitikai kommunikációs stratégiájának, a Fidesz költése uniós szinten is kiemelkedő, hatalmas összegekről van szó – írja a Deutsche Welle.  

A Political Capital intézet elemzése szerint a tavalyi európai parlamenti választások előtti időszakban a Fidesz négyszer többet költött, mint az összes ellenzéki párt együttvéve.  

Egy újabb példa is azt mutatja, hogy Orbán más szinten játszik, mint a régió többi miniszterelnöke, ha a közösségi média költségvetésének méretéről van szó.

„Magyarország polgárai állandó kormányzati kampányban élnek. Ebben a naptári évben a politikai hirdetésekre fordított kiadások 87 százaléka köthető a kormányhoz” – mondta a DW-nek László Róbert, a Political Capital választási szakértője.

A politikai hirdetések tilalmával László Róbert szerint a Fidesz elveszíti „kommunikációs stratégiájának egy nagyon fontos pillérét”. Arra is rámutatott: a Google algoritmusai tökéletlennek tűnnek, mivel a Fidesz által finanszírozott YouTube-videók más címkék alatt továbbra is láthatók.

A Fidesz jól felkészült a hirdetési tilalom bevezetésére az Orbán által „Harcosok Klubjának” nevezett kezdeményezéssel, amelynek aktivistáit „digitális szabadságharcosoknak” nevezi.

A szándék az, hogy ezek az aktivisták online harcoljanak a „külföldről támogatott ellenzék” ellen a Facebookon, kommentekkel való érveléssel, tartalmak megosztásával és továbbításával, stb.

A Fidesz lemarad kihívója, Magyar Péter mögött, akinek a Facebook-oldala minden hónapban kiemelkedő organikus eléréssel rendelkezik – és folyamatosan növekszik – noha Magyar egy fillért sem költ politikai hirdetésekre. Magyar mindenhol jelen van, nemcsak virtuálisan, hanem fizikailag is. A 2024 júniusi EU-választások után gyakorlatilag a teljes ellenzéket sikerült integrálnia pártjába. Pártja a tavalyi év vége óta vezeti a közvélemény-kutatásokat a független közvélemény-kutatók szerint.

Röviden: úgy tűnik, hogy míg Orbán stratégiája főként virtuális és digitális, az offline környezetből is kihívások adódnak.

Clare O'Donoghue Velikic, közösségi média szakértő, aki kilenc évet töltött a Facebook Politika és Kormányzat marketing-csapatánál, meglehetősen szkeptikus.

„Az ál-alulról jövő szervezetek online hálózatának kiépítése az olyan politikai szereplők tipikus forgatókönyve, mint Orbán. Ezt „asztroturfing-nak” nevezik. Minden ilyen Facebook-profil végén lehet egy valódi személy, aki gombokat nyomogat, de a hamis fiókokat a közösségi média botok is automatizálhatják, hogy felerősítsék a választási üzeneteket” ­– mondta. Feltételezése szerint a Fidesz nagy valószínűséggel mindkét megközelítést alkalmazni fogja: „valójában ez az egész Fidesz online digitális hadviselés könnyen lehet fedősztori. Rámutathatnak az aktivista összejöveteleikre, hogy bemutassák a képernyők mögött álló embereket, miközben példátlan mennyiségű új hamis fiókot lehet automatizált módon telepíteni.”

O'Donoghue Velikic azt is kétli, hogy a közösségi média platformok politikai hirdetési tiltásai hatékonyak lesznek, mert még ha a rendszer tökéletesen működik is – ahogy azt a Fidesz példája is mutatja –, még mindig rengeteg módja van a megkerülésének.