A miniszter úgy látja, a magyar egyetemek felkerültek a világtérképre

HírKlikk 2025. május 7. 16:30 2025. máj. 7. 16:30

A magyar egyetemek felkerültek a világtérképre, mutatja ezt az is, hogy 12 egyetemünk van a világ legjobb öt százalékában – mondta a kulturális és innovációs miniszter a Europe Universities Summit rendezvényen szerdán, Budapesten.

Hankó Balázs hangsúlyozta: a Semmelweis Egyetem (SE) a világ legjobb egy százalékában, további három egyetem pedig a legjobb két százalékban szerepel. „Ezt az elmúlt években értük el a megújulásnak, a megújult, versenyképes és autonóm egyetemi világnak köszönhetően" – fogalmazott a miniszter.

A politikus kiemelte: ma már nemzetközi szinten is kíváncsiak arra, hogy az elmúlt években hogyan újult meg a magyar felsőoktatás. Ezt mutatja többek között az is, hogy az egyik – ha nem a legnagyobb – nemzetközi rangsorokkal foglalkozó cég, a THE, Magyarországon tartja európai nagy rangsorkonferenciáját – tette hozzá.

Hankó Balázs közölte: a felsőoktatás megújításának köszönhetően, önállóbbak, versenyképesebbek és sikeresek lettek a magyar egyetemek.

Felidézte, hogy az elmúlt években az intézmények több száz helyet léptek előre a világranglistán. Az Óbudai Egyetem például most a 600. és 800. hely között áll a ranglistán, míg néhány éve az 1200. hely körül volt.

„A célunk pedig nem lehet más, mint az, hogy 2030-ra legyen magyar egyetem a világ legjobb száz egyeteme között, és legyen legalább három egyetemünk Európa száz legjobb felsőoktatási intézménye között" – hangoztatta a miniszter.

A mostani konferenciáról a tárcavezető közölte: a rendezvényen a világ és Európa egyetemi vezetői tanácskoznak, emellett bemutatják a magyar modellt, amely „mint látszik, Brüsszel ellenére is nemzetközi kapcsolatokkal rendelkezik."

Példaként hozta a miniszter, hogy a Pannónia programon keresztül 4045 nemzetközi kapcsolatot létesítettek a hazai intézmények, és több mint 3000 diák utazott az elmúlt fél évben a világ vezető egyetemeire. Hozzátette: a Hurizont program keretében a magyar egyetemek konzorciumokat vezetnek, és a világ top egyetemeivel kutatnak együtt. Az Óbudai Egyetem például jelenleg a Stanforddal és a Szingapúri Egyetemmel dolgozik együtt – jegyezte meg Hankó Balázs.

A miniszter beszámolt arról is, hogy a felsőoktatás megújításának köszönhetően, az elmúlt három évben 40 százalékkal emelkedett az első diplomát megszerezni kívánó hallgatók aránya, 63 százalékkal többen jelentkeztek STEM (természettudomány, technológia, mérnöki tudomány és matematika) területre, megerősödtek a vidéki egyetemek, húsz százalékkal emelkedett a külföldi hallgatók száma.