Az Európai Bizottság beperli Magyarországot, mert több ezer migránscsempészt engedett ki a börtönből

HírKlikk 2025. május 8. 09:00 2025. máj. 8. 09:00

Magyarország korábban legalább 2000 külföldi embercsempészt engedett ki a börtönből, és utasította őket, hogy hagyják el az országot. Az Európai Bizottság szerint ez sérti az európai jogot.

Az Európai Bizottság szerdán az Európai Unió Bíróságához fordult Magyarországgal szemben, mert nem tartotta be a migránscsempészetre vonatkozó uniós jogszabályokat, és közleményében azt állította, hogy Magyarország megsértette az embercsempészettel kapcsolatos bűncselekmények hatékony szankcionálására vonatkozó kötelezettségeit – írja az Euronews.

Az Európai Bizottság emlékeztetett arra, hogy Magyarország 2023 áprilisában olyan kormányrendeletet fogadott el, amely a migránscsempészettel kapcsolatos börtönbüntetéseket „reintegrációs fogva tartássá" alakította át. Ennek következtében több mint kétezer külföldi állampolgár hagyta el idő előtt a magyar börtönöket és az országot.

„Ez a kormányrendelet aláássa a migránscsempészet elleni hatékony fellépés célját, az uniós segítségnyújtási jogszabály elrettentő erejét és a migránscsempészet elleni közös uniós erőfeszítéseket" – áll az Európai Bizottság közleményében.

A magyar kormány a börtönök túlzsúfoltságára és a költséghatékonyságra hivatkozott a rendelet indokaként.

A magyar intézkedés diplomáciai feszültséget váltott ki a térségben

Az embercsempészek szabadon bocsátásának egyetlen feltétele az volt, hogy 72 órán belül elhagyják az országot. Mivel Magyarország a schengeni övezet tagja, az elítélt bűnözők többsége Ausztriába, majd onnan Nyugat-Európába utazott.

Ausztria tiltakozott a magyar kormánynál, és megerősítette a határellenőrzést. Az osztrák belügyminiszter szóvivője akkor azt mondta, hogy az embercsempészek bűnözők, és brutális cselekedeteikkel veszélyeztetik az emberek életét.

A Bizottság 2023 júliusában levelet küldött Magyarországnak, amelyben kiemelte, hogy a kormányrendelet sérti az uniós jogot. Azóta Magyarország nem kezelte kielégítő módon az aggályokat – állította a Bizottság, és ezzel indokolta döntését, hogy az ügyet az Európai Bíróság elé terjeszti.

Magyarországot megkeresték, hogy nyilatkozzon.