A miniszter úgy számol, jövőre 754 milliárd forintot hagynak a magyar családok zsebében
Közösen építjük, erősítjük tovább Magyarországot 2025-ben – jelentette ki a kulturális és innovációs miniszter a Facebook-oldalán hétfőn.
Hankó Balázs a közösségi oldalra feltöltött videójában a karácsonyi ünnephez méltó, minden családot érintő jó hírnek nevezte, hogy az Országgyűlés elfogadta a „családbarát nemzet költségvetését".
A tárcavezető ismertetése szerint ebben több pénz jut a családoknak, a fiataloknak, az időseknek, bővül a felsőoktatás, a szakképzés finanszírozása, és az európai átlag kétszeresét fordítják „az identitásunkat erősítő kultúrára".
Folytatódik a szakképzésben oktatók béremelése, és elindítják a magyar kutatók béremelési programját is – sorolta a miniszter.
Hankó Balázs a költségvetést olyan karácsonyi ajándék-dobozokhoz hasonlította, amelyek mindegyikében bővülő források találhatóak.
„Az egyik legfontosabb mérföldkő, hogy jövőre 3754 milliárd forintot fordítunk a családok támogatására" – hangsúlyozta, hozzáfűzve: ez 447 milliárddal több az ideinél, 2010 óta pedig megnégyszereződtek a családoknak juttatott források.
Kiemelte, hogy a családi adórendszernek köszönhetően jövőre 754 milliárd forintot hagynak „a családok zsebében".
Ennek elemeit ismertetve Hankó Balázs hangsúlyozta, hogy 30-ról 35 évre nő a babaváró támogatás korhatára, a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) plusz és a falusi csok mellett pedig 2025-ben indul az otthonfelújítási program is.
A jövő évben is folytatódó bölcsődefejlesztések ugyancsak a család és a munka közötti egyensúlyt szolgálják - tette hozzá.
A miniszter arról is tájékoztatott, hogy 2025-ben a 2024-eshez képest 655 milliárd forinttal többet, 7200 milliárdot fordítanak nyugdíjtámogatásra, és azt mondta: a 13. havi nyugdíj biztosításáért is „megküzdöttünk és megküzdünk".
A magyar hivatás a megújuló magyar szakképzésből és az ugyancsak megújuló magyar felsőoktatásból ered – hangoztatta.
Hankó Balázs tudatta, jövőre 150 milliárddal bővül ennek a két oktatási rendszernek a forrásbiztosítása, és tovább emelik a szakképzésben oktatók bérét, illetve 2025-től a Magyarországon munkát vállaló, 17 és 25 év közötti fiatalok számára 4 millió forint kamatmentes, szabad felhasználású munkáshitel áll rendelkezésre.
Kutatói bérfejlesztésre, a magyar kutatási hálózat megújításával együtt, 18 milliárd forintot fordítanak – ismertette. Mivel – úgy fogalmazott – „magyar kultúránk tesz bennünket magyarrá és tart meg minket magyarnak", jövőre 34 milliárd forinttal bővülnek a kultúra területén rendelkezésre álló források.
Ez a költségvetés nemcsak számokból, hanem abból az elköteleződésből, abból a hitből is áll, hogy a fiatalok, az idősek, a családok előreléphetnek a bővülő forrásokkal, erősödő anyagi biztonsággal, ezzel is biztosítva a fejlődés és a boldogulás lehetőségét – összegzett Hankó Balázs.