A Mol megértette Orbán Viktor szavait, árcsökkentésre szólította fel a kiskereskedőket
A 2025-ös év eddig a drágulásról szólt, legalábbis az üzemanyagpiacon mindenképpen.
A holtankoljak.hu adatai szerint 2024. december 31-én a benzin átlagára még 617 forint/liter volt, míg a gázolajé 637 forint/liter. Azóta viszont az átlagár a portál szerint mind a két termék esetében közel 30 forintot emelkedett.
A helyzet súlyosságát jól mutatja, hogy a január 18-i közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium is foglalkozott vele. Hangsúlyozták: a kormány célja, hogy garantálja, hogy a hazai üzemanyagárak a szomszédos országok átlagára alatt maradjanak.
„A referencia-időszakot vizsgálva, egy liter benzin a szomszédos országokban átlagosan 637 forint volt, aminél a magyar ár egy forinttal volt kedvezőbb. A dízel esetében pedig a szomszédos országokban tapasztalt literenkénti 654 forintnál a dízel hazai ára egy forinttal volt magasabb. A legfrissebb, Európai Bizottság által közölt adatok alapján megállapítható, hogy a magyar kutak átlagárai illeszkednek a szomszédos országok átlagos üzemanyag-árazásához. Ha ez sérül, a kormány kész minden eszközével beavatkozni" – fogalmazott a tárca.
Ez azonban nem volt elég a kedélyek csillapítására, ugyanis nem sokkal a minisztérium közleménye után, Orbán Viktor is bejelentkezett, hogy az üzemanyagárakról beszéljen.
„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt, talán vérlázító is" – jelentette ki a miniszterelnök, hozzátéve: „most az a feladatunk, hogy megvédjük az egyetlen megmaradt gázvezetéket, amely Oroszország területéről Magyarországra hozza a gázt, ez a vezeték pedig Szerbián keresztül érkezik.”
A kormányzati reakciók pedig meghozták hatásukat, ugyanis január 21-én, kedden, egy belsős körlevélben szólította fel a Mol Kiskereskedelem üzemanyagárazási csapata a Mol-hálózatába tartozó kiskereskedőket, hogy éjféltől árváltozás lép életbe.
„2025.01.21. 0:00-tól a nagykereskedelmi ár nem változott, ezzel szemben a kiskereskedelmi árakban benzin esetén -2 HUF/l és dízel esetén mínusz 2 forint/liter árváltozás lépett érvénybe" – olvasható az Index birtokába jutott levélben, amelyben a kiskereskedelem üzemanyagárazási csapat azt kéri a kiskereskedőktől, hogy ellenőrizzék az árváltozás megvalósulását mind a főkasszán, mind pedig a totemoszlopokon.
A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2024. augusztus 13-i adása itt nézhető meg: