A nap grafikonja: Magyarország végre nem sereghajtó az inflációban
Némi túlzással emberemlékezet óta, hónapról-hónapra megadóan néztük az Eurostat soron következő inflációs rangsorát, szomorúan konstatálva, hogy ismét Magyarország a sereghajtó, de legalábbis az utolsók között kullog a fogyasztói árak drágulási ütemét tekintve. Nos, örömmel jelenthetjük: az EU statisztikai hivatala által most közzétett októberi számok alapján kikerültünk ebben a körből. Kérdés persze, hogy meddig. Ugyanis nálunk sajnos október volt az a hónap, amikor – ahogy azt szakértők már az év elején prognosztizálták – ismét elindult felfelé az infláció.
Az Eurostat kedden kiadott jelentése szerint a 27 tagú unióban októberben 2,3 százalékos volt az infláció az előző év októberéhez viszonyítva. Az Euróövezet ebben jobban teljesített, ott „csak” 2 százalékos volt a dinamika. A legalacsonyabb drágulási ütemet produkáló tagországok listáját Szlovénia vezeti (0 százalék), Írország és Litvánia a második (0,1-0,1 százalék). A legmagasabb inflációt ezúttal Románia produkálta (5 százalék), Észtország és Belgium hátulról a második-harmadik (4,5-4,5 százalék). Magyarországon 3,4 százalék volt a drágulási ütem, nálunk rosszabbul teljesített még Lengyelország (4,2) és Horvátország is (3,6 százalék).
Forrás: Eurostat
Az eredmény olyan szempontból örvendetes, hogy már nem kerültünk a „szégyenpadra” (pedig szinte már megszoktuk), viszont a hazai folyamatokat ismerve, nem számíthatunk túlságosan sok jóra a következő hónapokban. Ahogy Katona Tamás, a Központi Statisztikai Hivatal korábbi elnöke a napokban a Hírklikknek fogalmazott: az idén várhatóan hármassal fog az éves infláció kezdődni – valahol 3,8-3,9 százalék körül alakul majd –, de a jövő évi egészen biztosan négyessel. A maginfláció is magas, no meg jövőre választás előtti év lesz, s ez a fideszes világban (szavazatszerzési) osztogatást hoz, ami az álmoskönyvek szerint – a kereslet növelésén át – nem tesz jót az inflációnak, amit a piacok is érzékelnek, nem véletlenül van már 410 körül az euróárfolyam. Az üzemanyagárak is elindultak felfelé. Az látszik, hogy a következő hónapokban sokkal magasabb lesz az ár, ami pedig lecsapódik az inflációban is. És ott van még a forint gyengülése, ami a következő hónapokban felfelé húzza az inflációt – hozott elő egy további tényt Katona.
De azért szolgálhatunk némi jó hírrel is. A hó/hó inflációt tekintve, Magyarország alacsony dinamikát produkált októberben. A 0,1 százalékos havi ütem pedig uniós összevetésben azt jelenti, hogy többedmagunkkal a 6.-10. helyen állunk, mégpedig ezúttal a jók-jobbak oldalán.
Forrás: Eurostat