A nap grafikonja(i) – gyengén muzsikál a kiskereskedelem, de a kormány ezt is próbálja kimagyarázni
Nem véletlenül mondogatta már a kormány hetek óta, hogy a decemberi kereskedelmi forgalom „szokatlanul” alakult – a ma megjelent KSH-jelentésből feketén-fehéren látjuk a magyarázatát. Ugyanis pocsék decemberi adat érkezett: a forgalom volumene 1,2 százalékkal elmaradt a novemberitől, az előző év decemberéhez képest pedig mindösszesen 0,1 százalékos növekedésre futotta. A jelentés – ahogy korábban már a kormány is – a karácsonyi vásárlások előrehozatalára – és a külföldi bevásárlásokra – hivatkozik. Igen ám, de novemberben sem volt nagy durranás: az előző év novemberéhez képest ugyan 5,3 százalékos volt a bővülés üteme, ám könnyű ezt elérni egy alacsony bázison, amilyen pedig a 2023 novemberi volt.
Csütörtökön tette közzé a Központi Statisztikai Hivatal a 2024-es évre vonatkozó jelentését a kiskereskedelem teljesítményéről. A kép felemás: ugyan az év egésze pozitív eredménnyel zárt, a naptárhatástól megtisztítva 2,6 százalékkal meghaladta a 2023-ast, ám ezzel nemigen van miért dicsekedni, merthogy a bázis rettentő alacsony volt. Ugyanis 2023-ban elfogyott a lakosság pénze, miközben az Európa-rekorder infláció miatt az árak az egekbe emelkedtek, s mindennek következtében 2023-ban 2022-höz képest 7,3 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom volumene.
Forrás: KSH
A decemberi adattal kapcsolatos rossz érzésnek az is az oka, hogy ha hónapról-hónapra vizsgáljuk a forgalom alakulását, akkor azt látjuk, hogy az év folyamán – némi ingadozással ugyan, de – javuló volt a tendencia, amibe azonban a kiskereskedelemben húzóhónapnak számító december igencsak belerondított az előző év azonos időszakához viszonyított 0,1 százalékos dinamikájával. Ezt ugyan a KSH gyorstájékoztatójának a készítői részben azzal magyarázzák, hogy a lakosság novemberre előre vitte a karácsonyi bevásárlását, ám ezt a számok azért nem annyira igazolják. Ha ugyanis megnézzük, novemberben ugyan valóban egy akár impozánsnak is mondható 4,1 százalékos bővülés volt 2023 novemberéhez képest, ám annak a bázisa rettentő alacsony volt, miután 2022-höz képest 5,4 százalékos zsugorodással alakult ki. Ez azt jelenti, hogy a most hivatkozási alapként emlegetett állítólagos novemberre előrehozott karácsonyi bevásárlások is erősen megkérdőjelezhetők. (A kormány és a KSH másik magyarázata a rossz decemberi adatra a kiutazó turizmus növekedése.)
Ami a részleteket illeti – tavaly az év egészében az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 3,7, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 2,4 százalékkal bővült, az üzemanyag-kiskereskedelemben 0,1 százalékkal mérséklődött a volumen. Az élelmiszer-kereskedelem eredményének vizsgálatakor nem árt figyelembe venni, hogy az két egymást követő mínuszos év után fordult végre pozitívba, s a bázis alacsony voltához képest a teljesítmény kifejezetten gyenge (2023-ban ugyanis 4,3 százalékkal maradt el a forgalom a 2022-hez képest, amelynek a bázisa már eleve nagyon alacsony volt, miután 1,7 százalékkal akkor is zsugorodott az előző esztendőhöz viszonyítva.)
Forrás: KSH
Ráadásul az élelmiszer-kereskedelemben (éppen úgy, mint a kiskereskedelem egészében) a december „drámai” eredményt hozott, ahogy azt az alábbi grafikonon is láthatjuk. Miként azt is, hogy a december megtöri az egész év felfelé araszoló trendvonalát.
Forrás: KSH
Azt már csak megjegyezzük, hogy Nagy Márton gazdasági csúcsminiszter novemberben arról beszélt, hogy a kiskereskedelem és a fogyasztás is „gyorsan jön vissza”. Mint prognosztizálta: erős visszapattanás lesz, a fogyasztási boom ki fog tartani – mondta, hozzátéve: 4–5 százalékos növekedési ütemet jósol. Mindennek fényében is kíváncsian várjuk a folytatást...
A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2024. november 10.-i adása itt nézhető meg: