A nyugdíjasoknak hatalmas szerepük lehet a választáskor
Ez a kampány, hogy visszaadták a 13. havi nyugdíjat, egy éve folyik. Most elérkeztünk oda, hogy lassan kezd kiszorítani minden egyéb témakört, és ebben a miniszterelnök jár az élen – mondta Kéri László politológus a Klikk FM Politikai Nagyító című műsorában arról: Orbán Viktor annyira beszállt a propaganda hadjáratba, hogy személyesen keresett fel egy nyugdíjast, mielőtt megkapta a 13. havi nyugdíjat.
A nyugdíjasok a legnagyobb létszámú választói csoport és a legkevésbé szervezett – mutatott rá a politológus. „Nem alakult ki sem érdekképviseletük, sem politikai szervezetük, sem olyan civil szerveződési hátterük nincs, amelyben tudtak volna szólni az előző 12 évben, hogy ez így nincs rendben.”
„Hihetetlenül heterogén és széttagolt a nyugdíjasok csoportja. A hagyományos jobboldalnak is nagyon erős bázisa van köztük, és a baloldalnak is. A nyugdíjasoknak hatalmas szerepük lehet a választáskor, hogy elmennek-e, és ha igen, kire szavaznak.”
A politológus szerint mindez teljesen érthetővé teszi azt a kormányzati igyekezetet, hogy magához akarja ragadni a következő öt-hat hétre a kezdeményezést. Mindezt azért, hogy a nyugdíjasok ne nagyon hallhassanak meg másféle hangot, mint az övét.
„2010-ben ez volt a választási ígéret, benne volt a programban, annyira kilóg a lóláb, hogy ennél nagyobbat elképzelni sem lehet. 12 évig nem voltak fontosak a nyugdíjasok.”
A másik tényező, ami érthetővé teszi ezt az orbáni rohamot, az az, hogy tavaly nyár óta az infláció folyamatosan erősödik – mutatott rá Kéri László. „Ez nem annak köszönhető, amivel előszeretettel takaródznak, hogy ez kívülről gyűrűzött be, és a világgazdaság kizökkent a Covid miatt a kerékvágásból. Nem kívülről jön, mert a magyar infláció már jóval korábban kezdett erősödni és az erősítő tényezők már a járvány előtt is megvoltak.”
Van miért aggódnia Orbán Viktornak és van miért hihetetlen erővel rászállni a nyugdíjasok pszichéjére, a mindennapi politikai érzékelő képességére, mert fut a verseny az infláció és a hirtelen felfedezett jövedelemtöbbletek között – magyarázta.
„A nyugdíjasokat az infláció sokkal jobban érinti a nyugdíjak alacsony összege miatt, jobban ki vannak téve a maginflációnak. A nyugdíjasok egy jelentős része sokkal nagyobb inflációt érzékel, mint amit kimutat a KSH, ezért hihetetlen erővel kell mondani, hogy mennyi ajándékot hoztunk, mert, ha ennyiszer lehet hallani, akkor talán elfelejtik arra az egy napra, a választás napjára, hogy ennek a nagy részét az infláció már el is vitte.”
Folyik egy nagyszabású politikai verseny, hogy melyik lesz az erősebb, nem tudni, mert, ha netán az inflációt érzékelik a nyugdíjasok erősebbnek, akkor esetleg hajlamosak arra, hogy a kritikai hangokat is jobban meghallják attól az ellenzéktől, akiket ilyen kérdésekben alig lehet hallani, mert fórumhoz sem jutnak – mutatott rá Kéri László.
Sikertörténet Magyarország
A magyar lakosság egyharmada most is falun él – a nyugdíjasoknak ennél még nagyobb része – és semmi mást nem hall csak a Kossuth Rádiót meg az M1 tévét nézi. Rendkívül széles közege lehet annak az egyoldalú és csak egyetlen forrásból származó információnak, hogy milyen nagyszerű a magyar gazdaság teljesítménye – mondta az egyoldalú tájékoztatásról. „De erre is csak azt lehet mondani, az emberek nem teljesen hülyék.”
Nem csappanhat meg a bizalom – folytatta Kéri László. „Ez megmagyarázza, hogy miért van ez a bátor hallgatás Völner-ügyben. A kormányzati oldalon úgy csinálnak, mintha nem történne semmi, illetve előadják azt a szemforgató magyarázatot, hogy amíg nincs bírósági ítélet, addig mindenkit ártatlannak kell tekinteni. Ezt a jogtisztelő magatartást Márki-Zay Péterrel, Gyurcsánnyal vagy Karácsonnyal szemben mennyire gyakorolja a Fidesz? Akkor már nem jut eszébe ez a fajta magatartás, hogy ne rágalmazzon olyasmivel, ami ráadásul nem is igaz.”
Kéri László úgy véli, a Völner-üggyel kapcsolatban van valami, amiről nem akarnak tudomást venni. Mégpedig az, hogy ez nem egyszerűen egy kicsinyke hálózat a kormányban, hanem valami olyan, ami átfogja az egészet és azt minősíti.
„Ha ebből tudna egy akkora botrány kikerekedni, ami leleplezi ezt az egész Orbán-korszakot, akkor dumálhatnak a sikeres gazdaságról, arról, hogy mindenki előtt vagyunk. Mert a hitelvesztés magával rántja az összes propagandisztikus szólamot is, ezt azért én még nem zárnám ki.”
Szombattól kampány, aznap évértékelő
Az intenzív propagandának az egyik része a szemérmetlen állítás – állíts minél valószínűtlenebbet, annál nagyobb lesz a meglepetés – aztán jön a szüntelen ismétlés – próbálta kitalálni a politológus, hogy Orbán az évértékelőjén mit fog mondani.
„Amit hallani fogunk, győzelmi jelentés lesz erről a 12 évről. Mindig lehet bízni a 90 százalék makroökonómiai műveletlenségében, lehet mondani gazdasági növekedést a tavalyi súlyos visszaeséshez képest, nem azt, hogy 2019-hez képest milyen.”
Kéri László szerint a miniszterelnök majd eldicsekszik néhány, szerinte nagyszerű fegyverténnyel, például azzal, hogy megvédte a migránsoktól az országot, vagy a sikeres családpolitikával. Persze nem hagyhatja ki azt sem, mennyire sikeresen harcolt Brüsszellel szemben Magyarország szuverenitásáért. Utána majd lehet hallgatni, hogy az ennek ragozására hivatottak a kormánytagoktól a politológus-propagandistákig mikor, milyen érvet rántanak elő.
„És az ellenfelek szapulása sem maradhat el. Ha összerakjuk az elmúlt pár hónap orbáni megnyilvánulásait, akkor együtt van az ellenfél lekicsinylése és szemérmetlen rágalmazása, illetve a saját 12 év szédelgő feldicsérése. A kettő összetartozik” – mondta Kéri László politológus, a KlikkFM műsorában.