A PDSZ visszautasítja Gulyás Gergely szavait, és Európához méltó jogállamért küzd

M.I. 2024. február 2. 07:25 2024. feb. 2. 07:25

Kemény adok-kapok zajlott Gulyás Gergely és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete között. A Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón meglehetősen dehonesztálóan nyilatkozott az érdekképviseletekről, elsősorban a PDSZ-ről. A válasz sem késett: azt írták, a miniszter minden alapot nélkülöző állításai egyértelmű bizonyítékai annak, hogy a kormány tart a PDSZ-től, különben nem akarná lépten-nyomon ellehetetleníteni és lejáratni.

Gulyás Gergely a pedagógusok béremelése kapcsán többek közt arról beszélt, világos a kormány szándéka, 32,2 százalékos béremelés történik, a kormány ennyivel növelte meg a bértömeget, amit csak béremelésre lehet költeni. Mindenkinek nőni fog a fizetése – tette hozzá. Azt is mondta, vannak, akik nem örülnek ennek és sokan vannak, akik mindent megtesznek annak érdekében, hogy ez a béremelés ne folytatódhasson, az EU ne járuljon hozzá. Kitért arra, hogy egy részletkérdés maradt, amely néhány száz tanárt érint és a Belügyminisztérium megpróbál méltányos megoldást találni. Közölte, a szakszervezetek azt kérték, hogy annak a tanárnak, aki tavaly december végéig bejelentette nyugdíjba vonulási szándékát, ne kelljen nyilatkoznia az új jogviszonyról. A béremelés azonban az új jogviszonyhoz társul – jegyezte meg –, így ennek a kérésnek – bár teljesítették – láthatóan kára van. Elmondta, a szakszervezetekkel többszörösen is óvatosan kell bánni, mert nehéz felismerni, hogy ők a pedagógusok érdekeit képviselik, vagy az ellen lépnek fel. A béremelés ellen például mindent megtettek a nemzetközi fórumokon – tette hozzá.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter hosszan beszélt arról, hogy a PDSZ-t nem tartja hiteles érdekképviseleti szervnek. Szerinte sokszor kifejezetten ártalmas, amit csinálnak. „Semmiképpen ne higgyenek a PDSZ-nek, nem mondanak igazat” – mondta végül – derült ki a Telex tudósításából. 

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete ezután közzétett nyilatkozatában határozottan tiltakozik Gulyás Gergely állításai miatt. Szerintük az elhangzottak alaptalanok, s egyértelműen bizonyítják, hogy a kormány tart a PDSZ-től, különben nem akarná lépten-nyomon ellehetetleníteni és lejáratni. A szakszervezet szerint a dehonesztáló, rágalmazó kijelentésekkel el akarta terelni a figyelmet arról, hogy a PDSZ az oktatásban dolgozók leghitelesebb érdekképviseleti szervezete, és nemcsak a pedagógusok, hanem az oktatás minden dolgozójának érdekeiért küzd. 

Leszögezték azt is, hogy a közoktatásban dolgozók béremelése egyértelműen az elmúlt két évben megvalósult tiltakozások eredménye, amihez hozzátartoznak a szakszervezetek tiltakozó akciói és tárgyalásai is. A szakképzésben megvalósuló béremelés pedig már kizárólag szakszervezeti siker, hiszen annak hatására jelentették be, hogy a szakszervezeti vezetők kifogásolták, hogy a 32,2 százalék nem vonatkozik a szakképzésben dolgozókra. 

A PDSZ szerint a kormány a szakszervezeteknek, a tiltakozóknak, a munkabeszüntetést is vállaló közoktatási dolgozóknak, a diákoknak és az oktatásban dolgozókért szolidáris szülőknek köszönheti azt, hogy a magyarországi oktatás és az abban dolgozók helyzetére az Európai Unióban is felfigyeltek, és biztosítanak olyan rendkívüli uniós forrást, amelyet béremelésre lehet felhasználni. Az érdekvédők úgy látják, Gulyás Gergely azzal sincs tisztában, hogy a béremeléssel kapcsolatban mi jelent meg jogszabályban, és mi volt az, amit a szakszervezetekkel folytatott egyeztetések hatására vállalt a kormányoldal. A PDSZ ezeket kérte számon az egyeztetésen.

Hozzátették, a PDSZ minden körülmények között kimondja a valóságot, azt, ami ténylegesen történt, illetve elhangzott a tárgyalásokon, a táblázataik a valóságnak megfelelnek, a kérdőíveikre adott válaszok pedig a kollégák visszajelzései. Ezekkel az adatokkal a kormánynak is szembesülnie kell, ha megvizsgálják a béremelés végrehajtását.

A PDSZ szerint a pedagógusok többsége nyilvánvalóan nem elégedett a bérkorrekcióval, hiszen az jelenleg csak a hihetetlenül magas infláció követésére elegendő, sok esetben pedig meg sem kapták azt a mértékű emelést, amit ígértek nekik, a fokozatukhoz tartozó minimumot biztosították csak. Azt mondják, Gulyás Gergely a szakszervezeteknek rója fel azt a hebehurgya jogalkotási folyamatot, amelynek eredményeképpen a felmentési idejüket töltő pedagógusok kimaradtak a béremelésből, holott a státusztörvény beterjesztett változatát – így annak átmenetre vonatkozó rendelkezéseit – a szakszervezetekkel nem egyeztették, ahogy nem történt előzetes egyeztetés a státusztörvény elfogadásakor még egyáltalán nem ismert béremelés részletszabályairól sem. Azokat a kollégákat tehát, akik felmentési idejüket töltik – ráadásul ennek felében munkavégzésre kötelezettek –, nem a szakszervezetek hagyták ki a béremelésből – szögezte le a PDSZ.  

Az érdekvédelmi szervezet azt is közölte: „mi továbbra is küzdünk azért, hogy ők megkapják legalább azt az emelést, amit ugyanolyan végzettségű és munkában töltött évekkel rendelkező kollégáik, ahogy küzdünk azokért, akik az idén egyáltalán nem kaptak béremelést, illetve akikre a jogalkotó nem gondolt, ezáltal elestek olyan bérelemektől, amelyek munkájuk jellege alapján megilletné őket. Markánsan kiállunk továbbra is az oktatásban dolgozók érdekeiért! Minket nem lehet megfélemlíteni – az ilyen kijelentésekkel inkább csak megerősítenek bennünket abban, hogy mindent elkövessünk azért, hogy Európához méltó, valódi jogállamban élhessünk, ahol a szakszervezeteknek fontos szerepük van a fékek és ellensúlyok rendszerében!”



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom